•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

بیانیه مشترک ۴ تشکل صنفی در محکومیت صدور احکام اعدام برای ۳ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان

0
731

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۲تیر ماه ۱۳۹۹, چهار تشکل صنفی مستقل با صدور بیانیه ای مشترک صدور احکام اعدام برای سعیدی تمجیدی, امیرحسین مرادی و محمد رجبی, سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و تائید آن توسط شعبه دیوان عالی کشور را محکوم کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران, کانون صنفی معلمان اسلام شهر, انجمن صنفی معلمان کردستان – مریوان و سندیکای کارگران نی شکر هفت تپه با صدور بیانه ای مشترکاً صدور و تائید احکام اعدام بر علیه سعیدی تمجیدی, امیرحسین مرادی و محمد رجبی, سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را محکوم کردند. 

این ۴ تشکل صنفی در بخشی از این بیانیه ضمن تاکید بر لغو اعدام این شهروندان اعمال فشارهای قضائی و امنیتی بر سایر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را محکوم کرده و اعلام کردند: “ما به گلوله بستن، زندان و انواع فشارهای پلیسی و امنیتی بر معترضان را شدیدا محکوم کرده و خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان آبان ۱۳۹۸ و پیش‌تر از آن دی ماه ۱۳۹۶ هستیم”.

لازم به توضیح است علاوه بر تاکید ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر رعایت حقوق افراد طی روند دادرسی که ایران از امضا کنندگان این ۲ سند بین المللی معتبر هست در ماده ۵ قانون آئین دادرسی که مصوب و مورد تائید قوه قضائیه جمهوری اسلامی هست هم بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و  سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون مورد تاکید قرار گرفته اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوینگر آن هست و ادعای عمل به آن را دارد اما در واقع ناقض آن است. 

متن بیانیه مشترک ۴ تشکل صنفی در ادامه می آید: 

“بیانیه چهار تشکل مستقل

سکوت در برابر صدور احکام اعدام برای دستگیرشدگان قیام فرودستان در آبانماه منجر به قربانی شدن تعداد بیشتری از شرکت کنندگان در این قیام خواهد شد. در اعتراضات سراسری آبانماه صدها تن از معترضین به فقر، گرانی و فلاکت روزافزون با شلیک هدفمند، جان باختند و بیش از ۸ هزار تن از معترضین، عموما از محله‌های زحمتکشانِ فرودست، بازداشت و زندانی شدند. پاسخ حکومت به این اعتراض تنها خشونت حداکثری بود و هیچ گام ناچیزی برای تغییر شرایط اسفبار برای کارگران، مزدبگیران و فرودستان برداشته نشد. آشکار بود که صاحبان قدرت برای حفظ منافع سرمایه داران و صاحبان ثروت‌های رانتی و بادآورده با ایجاد جو ارعاب عمومی قصد خفه کردن هر اعتراضی در نطفه را دارند و هیچ برنامه اقتصادی برای بهبود شرایط اسفبار روز افزون معیشت کارگران و زحمت کشان و مردم فرودست ندارند.

ما قویا حمایت خود را از امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه جوانی که برای آنها حکم اعدام صادر شده و دیگر معترضین آبان ماه ۱۳۹۸ که برایشان حکم اعدام صادر شده است، اعلام می‌کنیم، ما به گلوله بستن، زندان و انواع فشارهای پلیسی و امنیتی بر معترضان را شدیدا محکوم کرده و خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان آبان ۱۳۹۸ و پیش‌تر از آن دی ماه ۱۳۹۶ هستیم. نمی‌شود به بهانه تحریم همه فشار اقتصادی متوجه کارگران، مزدبگیران و فرودستان گردد و در همان حال همین تحریم‌‌ها فرصتی برای مال‌اندوزی بیشتر سرمایه‌داران، مسئولین و آقازاده‌ها باشد. روش‌های‌ اداره کشور و قوانین و مصوبات باید فورا به گونه‌ای تغییر یابد که از فشارهای وارده به طبقه کارگر کاسته شده و برعکس فشار بحران به اقشار مرفه، سرمایه داران دولتی و خصوصی، و مقامات حکومتی که مسئول این وضعیت هستند، منتقل شود. فساد گسترده در بالایی‌ها و فشار طاقت‌فرسای معیشتی به پایینی‌ها، این است نتیجه سیاست اقتصادی نظام حاکم، که جز بیکاری، گرانی، سوداگری و اختلاس نتیجه ای نداشته است. ایجاد این تغییر فقط به دست کارگران و زحمتکشان ممکن است.

سندیکای کارگران نی شکر هفت تپه

کانون صنفی معلمان اسلام شهر

انجمن صنفی معلمان کردستان -مریوان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۲ تیر ۱۳۹۹”

در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, حسین تاج, مصطفی نیلی و یکی دیگر از وکلای دادگستری که وکالت پرونده این افراد را بر عهده دارند در نامه ای سرگشاده خطاب به غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه ضمن نارضایتی از عدم امکان دسترسی وکلای این افراد به پرونده مذکور و عدم امکان دفاع از موکلان خود در طی روند دادرسی خواستار در نظر گرفتن روندی شفاف و در عین حال امکان ارائه دفاع وکلای مدافع این افراد از موکلان خود در طی روند بررسی بر این پرونده شدند. 

در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, سه شهروند ساکن تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ, توسط شعبه دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شدند.

این افراد در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, در مرحله بدوی  طی ۲ جلسه دادرسی با اتهامات “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی”, “مشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب”, “خروج غیرقانونی از کشور”, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, به اعدام محکوم شدند و علاوه بر این در مجموع به تحمل ۳۸ سال حبس تعزیری و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند. 

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحمد رجبیمحاکمه امیرحسین مرادینقض حقوق بشر در ایراننیشکر هفت تپه در استان خوزستانکانون صنفی معلمان اسلامشهرکارگران نیشکر هفت تپهکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸امیرحسین مرادیانجمن صنفی معلمان مریوانانجمن صنفی معلمان کردستانابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهراناحکام اعدام امیرحسین مرادیاحکام اعدام در ایراناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعدام امیرحسین مرادیاعدام در ایراناعدام سعید تمجیدیبیانیهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانحکم اعدامحکم اعدام امیرحسین مرادیحسن سعیدی سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومهدادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیرئیس سندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسندیکای نیشکر هفت تپهسندیکای کارگریسندیکای کارگری نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایرانسندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران نی شکر هفت تپهسندیکای کارگران نیشکر فت تپهسندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران هفت تپهسندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپهسندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران شرکت واحدسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهسندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپهسندیکای اتوبوس رانیسندیکای اتوبوسرانیسندیکای اتوبوسرانی تهران و حومهسندیکای شرکت واحدسندیکای شرکت واحد اتوبوسرانیسرکوب جامعه کارگری در ایرانسعید تمجیدیسعیدتمجیدیشعبه 15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: