•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت محمدامین حسینی, فعال صنفی دانشجویی توسط نیروهای امنیتی

0
848

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی روز گذشته, ماموران امنیتی در شهرستان گرگان محمد امین حسینی, دانشجوی رشته حقوق دانشگاه گرگان و دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل را پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, یکشنبه شب, مورخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, محمدامین حسینی, دانشجوی رشته حقوق دانشگاه گرگان و دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل, توسط ماموران امنیتی به دلایل نامشخصی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. این فعال صنفی دانشجویان پیش از این و در روزهای مصادف با برگزاری تجمعات اعتراضی موسم به آبانماه سالجاری هم از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و پس از مدتی به طور موقت آزاد شده بود. 

براساس این گزارش ماموران امنیتی پس از بازداشت محمدامین حسینی, وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند و از زمان بازداشت هیچگونه اطلاعی در از دلایل بازداشت و اتهامات احتمالی منتسب شده به وی در دست نیست. 

بازداشت محمدامین حسینی, دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان در حالی صورت گرفته وی پیش از این و در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمعات اعتراضی که با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف برگزار شده بود و دانشجویان هم در این دور از تجمعات اعتراضاتی را ایراد کرده بودند توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و پس از مدتی با تودیع قرار کفالت و بطور موقت آزاد شده بود. 

با توجه به برگزاری تجمعات اعتراضی طی ۲ روز گذشته که با هدف اعتراض به شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط پروازی تهران – کی یف اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر خدمه پروازی و مسافران این هواپیما که جمعی از دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاههای کانادا هم در میان کشته شدگان هستند نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان کردند و بازداشت محمدامین حسینی با توجه به برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی دانشجویان در دانشگاه نوشیروانی بابل دور از ذهن نیست. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: