•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت امیرمحمدخانی, شهروند ساکن دیواندره توسط نیروهای امنیتی

0
564

حقوق بشر در ایران – در ساعات اولیه روز گذشته, “امیرمحمدخانی”, شهروند ساکن دیواندره از توابع استان کردستان, در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “امیرمحمدخانی”, شهروند ساکن ساکن شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان, در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از ورود به آن مکان و تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل کامپیوتر وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بنقل از یک منبع مطلع: نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل “امیرمحمد خانی”، ضمن بازداشت وی، وسایل شخصی از جمله کامپیوترش را نیز ضبط کرده و با خود بردند. 
گفته می‌شود این شهروند توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده است. “امیرمحمدخانی”, مغازه‌ لوازم‌التحریر دارد و عضو هیات کوهنوردی دیواندره می‌باشد.

بازداشت “امیرمحمدخانی” در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت وی دلایلی مبنی بر بازداشت وی عنوان نکردند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.