•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

محکومیت عرفان رشیدی, فعال محیط زیست به تحمل تعزیری

0
608

حقوق بشر در ایران – دادگاه انقلاب شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه, با صدور حکمی, “عرفان رشیدی”, فعال محیط زیست ساکن این شهرستان را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و  ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, “عرفان رشیدی”, فعال محیط زیست ساکن شهرستان پاوه که پیش از این توسط دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهامات سیاسی مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و  ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین امضای دوره ای از اداره اطلاعات این استان جهت تائید عدم انجام فعالیتهای مدنی محکوم شد. 

“عرفان رشیدی”, فعال محیط زیست پیش از این و در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان پاوه در منزل شخصی  خود بازداشت و به محل بازداشتگاه این نهاد واقع در مرکز این استان منتقل شده بود. 

این فعال محیط زیست, در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۷, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات آزاد شد. 

یک منبع نزدیک به عرفان رشیدی, در همان زمان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ “ایشان حوالی ظهر امروز پس از گذشت ۹ روز از زمان بازداشت با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات واقع در مرکز استان کرمانشاه آزاد شده و به منزل خود در شهرستان پاوه برگشتند”.

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: