یک شنبه , ۰۶ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, مارس 26

انتقال ۴ شهروند بازداشتی ساکن ارومیه از بازداشتگاه به زندان مرکزی این شهرستان

0
598

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “پرویز نوری”, “فرهاد نوری”, “صفر نوری” و “علی عزیزی”, چهار تن از شهروندان ساکن ارومیه که در اواخر مردادماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “پرویز نوری”, “فرهاد نوری”, “صفر نوری” و”علی عزیزی”, چهار شهروند ساکن ارومیه که از حدود ۲۷ روز پیش توسط نیروهای امنیتی این شهروستان بازداشت شده بودند با توجه به به اتمام مراحل بازجوئی از بازداشتگاه نهادهای امنیتی ارومیه به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شدند. 

براساس این گزارش, این شهروندان که جملگی آنها ساکن ارومیه هستند پس از طی مراحل بازجوئی از بابت اتهام “همکاری با احزاب مخالف نظام” به بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

پس از انتقال این افراد از بازداشتگاه به زندان مرکزی ارومیه کماکان به آنها مبنی بر تبدیل قرار بازداشت به وثیقه اطلاعی داده نشده و این افراد در زندان مرکزی ارومیه بسر می برند.

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.