•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

یورش گارد ویژه زندان رجائی شهر به اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶ این زندان و ضرب و شتم زندانیان

0
689

حقوق بشر در ایران – هفته اول ماه جاری, نیروهای گارد ویژه زندان رجائی شهر کرج, در پی یورش توام با خشونت به اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶ این زندان که محل نگهداری بخشی از زندانیان عقیدتی سنی مذهب در زندان رجائی شهر کرج می باشد این زندانیان را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و این زندانیان را به مدت ۱ هفته با چشم بند, پابند و دست بند در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج محبوس کردند. این یورش خشونت آمیز پس از آن صورت گرفت که زندانیان عقیدتی سنی مذهب که به دلیل محرومیت از حق دادرسی عادلانه, عدم وجود فروشگاه در این اندرزگاه و بلاتکلیفی طولانی مدت و سایر امکانات را از مسئولان زندان رجائی شهر خواستار شده بودند و مسئولان بجای توجه به درخواستهای این افراد به آنها یورش بردند و مورد ضرب و شتم قرارشان دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, پس از چندین مرحله درخواست و اعتراضات بدون خشونت زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶ زندان رجائی شهر کرج, به دلیل محرومیت از امکان تماس تلفنی, محرومیت از سایر امکانات از قبیل زمان کافی برای هواخوری و عدم دسترسی به فروشگاه برای تهیه مایحتاج روزانه آنها, و محرومیت از حق دادرسی عادلانه که بلاتکلیفی ۴ ساله بسیاری از این زندانیان را شامل می شود و از سوی دیگر پاسخگوئی مسئولان اندرزگاه زندان رجائی شهر جواب درخواستهای این زندانیان را با فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک دادند که در نتیجه این نوع برخورد از سوی مسئولان زندان رجائی شهر کرج منجر به بروز درگیری فیزیکی بین زندانیان این اندرزگاه با مسئولان و در نتیجه منجر به  یورش گارد ویژه زندان رجائی شهر به اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶ و  ضرب و شتم  و تفتیش کامل بندهای این سالن شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ جمعیتی در حدود ۳۹ نفر هستند. در حدود ۲ ماه قبل در اعتراض به محرومیت از ابتدائی ترین حقوقشان که از جمله؛ کمبود جا جهت اسکان آنها، داشتن تنها ۱کیوسک تلفن همگانی که در طول روز فقطبه مدت ۲ ساعت قابل استفاد =ه ایت و بقیه زمانها غیرفعال است ، تنها ۶ ساعت هواخوری در طول هفته ،نداشتن فروشگاه جهت خرید ، مشکلات قضایی پرونده و بلاتکلیفی های طولانی مدت بیش از ۴ سال و خیلی مشکلات دیگر دست به اعتصاب اعتراضی زده بودند و درخواست دراختیار گذاشتن سالنی که حداقل از امکانات مناسبی برخوردار باشد را خواستار شده بودند که این موراد جز ساده ترین حقوق انسانی یک زندانی یا هر نوع اتهام می باشد که در پی وعده مسئولان زندان به اعتصاب غذای خود پایان داده دادند. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت ظاهری اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶ زندان رجائی شهر کرج گفت؛ این سالن دارای ۲ اتاق کوچک و بدون داشتن هیچگونه امکاناتی از جمله نبود سیستم تهویه هوا, کمبود سروریس بهداشتی ” در حال حاضر ۳۹ نفر زندانی در این سالن تنها از ۱ سرویس بهداشتی توالت و حمام استفاده می کنند”. علاوه براین دارای حالت فوق امنیتی با کارگذاشتن دوربین های بسیار از زوایای مختلف و همچنین نسب دستگاههای شنود در این محیط کوچک و بسته پس از گذشت ۲ ماه از وعده مسئولان و عدم توجه به آنها برای عملی کردن وعدهایشان وقتی با بی توجهی و عدم توجه به اعتراضات و خواسته هایشان روبرو شدند در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸,  اقدام به بستن دوربین های سالن کردند و این روند تا تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد که در همان روز مسولان اندرزگاه جواب اعتراض و خواسته این زندان را با توهین و فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک به زندانیان دادند که همین مورد باعث خشم زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶ شد و در مقابل ورودی سالن تجمع اعتراض را برگزار کردند و خواهان مقابله و برخورد با این برخورد و توهین ها شدند اما مسئولان زندان و اندرزگاه در مقابل این عمل زندانیان عقیدتی سنی مذهب با بستن درب ورودی و عدم اجازه ورود جیره غذائی به داخل سالن ۳۶ به خواسته آنها بی توجهی کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پس از گذشت چند ساعت از این اتفاق مسئولان اندرزگاه ۱۰ با این بهانه که رئیس زندان و معاونان وی برای صحبت کردن با زندانیان این سالن و حل مشکلات آنها آمدند زندانیان را تک به تک و بطور جداگانه به جایگاه افسرنگهبانی و رئیس اندرزگاه منتقل می کردند اما حقیقت امر این بود که تونلی به طول ۳۰متر را برای آنها در در راهروی  فرعی که فاقد دوربین بود تشکیل داده بودند و کف راهرو را کاملا با آب خیس کردند. تعداد ۲۰ نفر از این زندانیان رابصورت نفر به نفر جداگانه به داخل راهروی فرعی کشانده و با وارد کردن شوکر برقی آنها را برزمین انداخته و با ضربات باتوم و مشت و لگد آنها را از داخل این تونل عبور می دادند. حسن قبادی معاون سلامت زندان, زلال معاون رئیس اندرزگاه ۱۰, زنگنه مسئول سالن ملاقات وفردی دیگر با نام خان آبادی افسرجانشین زندان و گودرز رئیس اندرزگاه ۷ در ضرب و شتم و زدن شوکر به زندانیان نقش مستقیم داشتند. این ضرب و شتم و شکنجه از ساعت دو بعدازظهر تا ساعت ۴ بعد ازظهر  همان روز ادامه پیدا کرد و زندانیان عقیدتی سنی مذهب با اسامی زیر در عبور از این تونل مرگ که برای آنها تشکیل داده بودند بشدت آسیب دیده و دست و پای تعدادی از آنها شکسته شد و بقیه هم کاملا بر آثار ضرب و شتم با با توم و شوکر برقی بدنشان را کاملا سیاه و کبود کرده بود.  در میان این زندانیان اسماعیل مرادی،محی الدین عبداللهی ،احمدشاه عرب،حسین رام،احمد فتحی و احمد محمدی بشدت آسیب دیده و دست احمد فتحی و احمد محمدی شکسته شده بود. بقیه زندانیان دیگر از جمله حسن رشیدی، عبدالعزیز رام ،نورالدین ثبات ،ناصر دهقانی، عبدالله صابری مقدم،احمد بر، صادق رام ، بشدت آسیب دیده و بدنشان سیاه و کبود شده بود.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ پس از ضرب و شتم این افراد جملگی آنها را دستبند و پابند زده و به عنوان توهین و تنبیه بیشتر موی سر و ریش های آنها را با ماشین صفر تراشیدند و سپس آنها را به سلول انفرادی منتقل کردند. در بین افراد منتقل شده به سلول انفرادی حسن رشیدی, عبدالعزیز رام, نورالدین ثبات, ناصر دهقانی, عبدالله صابری مقدم, احمد بر, صادق رام از لحظه ورود به سلول انفرادی تا تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, یعنس به مدت ۸ روز با دستبند و پابند بسر بردند و سپس به داخل سالن ۳۶ بازگردانده شدند. 

زندان رجائی شهر در کرج از جمله زندانهای ایران است که در آن زندانیان سیاسی, عقیدتی و زندانیانی با جرائم قتل و غیره در آن محبوس هستند و در حال تحمل کیفر و سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشند. این زندان با توجه به قدمت و قدیمی بودن آن نیاز به تعمیرات اساسی در بندهای آن و بازبینی دارد اما از آنجائی که این مسائل در سایه سوء مدیریت به حاشیه رانده است دیگر مسائل که ارزشی نیستند در اولویتهای حکومت ایران قرار گرفته اند که این موارد میتواند نقض اسناد بین المللی حقوق بشر علی الخصوص ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد در برخورداری از نیازهای اولیه از قبیل: محل اقامت مناسب, مراقبت پزشکی و  امکان دارا بودن خوراک و پوشاک مناسب  تاکید شده است. اما در زندان رجائی شهر کرج زندانیان در بندهای این زندان با  دنیائی از محرومیتها دست و پنجه نرم میکنند.

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متمهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متمهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل میشود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.