•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

چهار تن از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی مشهد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
466

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “پوران ناظمی” و “غلامحسین بروجردی” از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی با تودیع قرار وثیقه  بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “پوران ناظمی” و “غلامحسین بروجرودی”, از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی فعالان مدنی در تاریخ ۲۰ مردادماه سالجاری در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. همچنین به همراه این ۲ شهروند, ۲ نفر دیگر از بازداشت شدگان در آن تجمع اعتراضی نیز با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “پوران ناظمی” و “غلامحسین بروجردی” به همراه ۲ دیگر از بازداشت شدگان ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی در حمایت از کمال جعفری یزدی در برابر محکومیت اخیر وی به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری که در همان روز جهت شرکت در جلسه دادگاه تجدیدنظر مراجعه کرده بود آزاد شدند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ “پوران ناظمی” و “غلامحسین بروجردی” در حالی پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند که هر ۲ نفر این افراد در اثر وخامت حال و بیماری قلبی در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند و پوران ناظمی امرور شنبه جهت انجام جراحی به اتاق عمل منتقل شده است. 

این منبع مطلع پیرامون هویت ۲ فرد دیگر آزاد شده به همراه پوران ناظمی ابراز بی اطلاعی کرد و حقوق بشر در ایران در حال تحقیق و بررسی برای احراز هویت ۲ فرد بازداشت شده دیگر می باشد. 

ظهر روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه  بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی؛ جواد لعل محمدی, محمد حسین سپهری, محمد نوری زاد, غلامحسین بروجردی و مرتضی قاسمی, حوریه فرج زاده, هاشم خواستار و فاطمه سپهری, عبدالرسول مرتضوی و پوران ناظمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند. 

بازداشت این فعالان مدنی در حالی صورت گرفت که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران, با انتشار گزارشی بازداشت این فعالان مدنی در جریان تجمع اعتراضی مسالمت آمیز که بر مبنای اصل ۲۷ قانون اساسی میباشد را تعبیر به “ایجاد ناامنی” و”ارتباط با گروههای برانداز”سپس بازداشت این افراد کرد.

تعبیر “ایجاد ناامنی” و “ارتباط با گروههای برانداز” از سوی رسانه های وابسته به ارگانهای امنیتی از آن بابت است که در میان افراد بازداشت شده ۵ تن از این افراد از جمله چهارده تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران هستند که با انتشار ۲ بیانیه در تاریخ های ۲۱ خرداد و ۸ تیر ماه سالجاری, خواستار استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی شده بودند.

در میان بازداشت شدگان, این تجمع اعتراضی, جواد لعل محمدی, محمد نوری زاد, فاطمه سپهری, هاشم خواستار, محمد حسین سپهری, حوریه فرج زاده و محمد نوری زاد از جمله امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز بودند. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که بازداشت گسترده این فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی استید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: