•                  
چهارشنبه , ۰۷ اسفند , ۱۳۹۸
چهارشنبه, فوریه 26

آزادی یک شهروند اهل کامیاران همزمان با بازداشت ۲ شهروند دیگر

0
178

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “جمال گودرزی”, شهروند ساکن “روستای چروسانه” از توابع شهرستان کامیاران,  با تودیع وثیقه آزاد شد. همزمان “رضا احمدی” از اهالی “روستای ترکش” از توابع شهرستان پیرانشهر,  جهت تکمیل مراحل بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان ارومیه منتقل شد. در سنندج هم یک شهروند به نام “گوران خدامرادی” توسط  ماموران اطلاعات سپاه پاسداران   بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۳۹۸، “جمال گودرزی” از اهالی روستای “چروسانه” واقع در شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه‌ ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل بازجوئی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, جمال گودرزی, پیش از یان و در تاریخ ۱ شهریورماه ۱۳۹۸, در حالی که به مدت ۲ هفته از بازداشت وی در اداره اطلاعات گذشته بود طی یک تماس تلفنی کوتاه به خانواده خود از انتقالش به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج خبر داده بود. 

این شهروند ساکن شهرستان کامیاران, در تاریخ ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهامات “مرتبط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” از توسط  نیروهای ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده بود.

وی پیش از این به مدت ۸ سال عضو یکی از همین احزاب کرد مخالف نظام بوده و براساس اطلاع خانواده‌اش، پس از خروج کامل از تشکیلات این حزب به زادگاه خود بازگشته بود.

همچنین از سنندج گزارش شده است که روز دوشنبە ٢۵ شهریورماه ۱۳۹۸,  “گوران خدامرادی” از بابت اتهام “مرتبط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در روستای “شیان” از توابع بخش سیروان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

در خبری دیگر طی روزهای گذشته “رضا احمدی” از اهالی روستای ”ترکش“ از توابع شهرستان پیرانشهر جهت تکمیل بازجوییها به بازداشتگاه سپاه پاسداران در شهرستان ارومیه منتقل شده است.

“رضا احمدی”, روز پنج شنبە ١٠ مرداد ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط ماموران اطلاعات  سپاه پاسداران در  شهرستان پیرانشهر بازداشت شده بود.

تا لحظه‌ انتشار این خبر پیگیریهای خانواده‌های این ۲ شهروند جهت کسب اطلاع از محل نگهداری‌ این افراد به جائی نرسیده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: