•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت یک خبرنگار اهل روسیه در تهران توسط اطلاعات سپاه پاسداران

0
1219

حقوق بشر در ایران –“یولیا یوزیک”، روزنامه‌نگار با ملیت روسیه توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در هتل محل اقامتش در تهران بازداشت شد. این شهروند خبرنگار روس پس از بازداشت به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رادیو فردا, “یولیا یوزیک”، روزنامه‌نگار روس که از سالها قبل در ایران بعنوان خبرنگار فعالیت می کرد همزمان با ورود به ایران و ضبط گذرنامه وی توسط ماموران امنیتی مستقر در فرودگاه امام خمینی, چندی پس از آن با مراجعه ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به هتل محل اقامت وی این شهروند روس را بازداشت کردند. ماموران اطلاعات سپاه پس از بازداشت “یولیا یوزیک” وی را به سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران منتقل کردند و اتهام مطروحه بر علیه وی جاسوسی برای اسرائیل عنوان شده است. 

براساس این گزارش; “بوریس وویچه‌ خووسکی”، همکار “یولیا یوزیک”خبرنگار اهل روسیه با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود با اعلام این خبر نوشت; یولیا چند سال پیش در تهران به عنوان گزارشگر مشغول به کار بود. وی چندی پیش به ایران دعوت شد و اندکی بعد مجدد به تهران سفر کرد. با این همه به محض ورود او به تهران، ماموران امنیتی گذرنامه او را ضبط کردند و به او گفتند می‌تواند به هنگام بازگشت آن را تحویل بگیرد. با این همه، عصر همان روز چند تن از ماموران سپاه پاسداران با شکستن در اتاق او در هتل، خانم یوزیک را بازداشت کردند.

لازم به ذکر است; “یولیا یوزیک”, از زمان بازداشت فقط توانسته ۱ بار آن هم  به مدت ۱ دقیقه با بستگان خود در “روسیه – مسکو” تلفنی صحبت کند.

وی در این گفتگو به بستگان خود اعلام کرده؛  که روی زمین در سلولش نشسته، ارتباطش با بیرون قطع است و قرار است فردا شنبه جهت برگزاری جلسه دادرسی به دادگاه انقلاب تهران اعزام شود. 

همزمان با انتشار خبر بازداشت این خبرنگار روس؛ دخترش, هم با انتشار یادداشتی در فیس‌بوک خود بازداشت مادرش در ایران را تائید کرده است.

همچنین ایلنا خبرگزاری داخلی ایران با انتشار این خبر نوشت؛ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خبر داد که سفیر جمهوری اسلامی ایران برای توضیح در خصوص دلایل بازداشت “یولیا یوزیک”, خبرنگار روس در تهران، به وزارت خارجه روسیه فراخوانده شده است.

“ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز جمعه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار یادداشتی در صفحه فیس بوک خود نوشت: هم اینک به رسانه‌ها اعلام کردم که در رابطه با بازداشت “یولیا یوزیک” تبعه روسیه در تهران “مهدی سنایی” سفیر ایران در مسکو به وزارت خارجه روسیه احضار شد.

اتحادیه روزنامه نگاران روسیه در حال روشن کردن جزئیات بازداشت “یولیا یوزیک”، روزنامه نگار اهل روسیه در ایران است.

“ولادیمیر سالاویف”، رئیس اتحادیه روزنامه نگاران روسیه ضمن تائید خبر گفت: شاید بازداشت روزنامه نگار روس در رابطه با وجود روادیدهای اسرائیلی در گذرنامه وی باشد که قابل درک است در ایران نسبت به این مطلب چگونه برخورد می کنند. وی را کم مانده به داشتن ارتباط با سازمان اطلاعات اسرائیل “موساد” متهم کنند. 

بازداشت “یولیا یوزیک”، روزنامه‌نگار با ملیت روسیه توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در حالی صورت گرفت که “جولی کینگ” تابعیت بریتانیایی و استرالیایی و “مارک فریکین” و “کایلی مور-گیلبرت”, استادیاردانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی در امور خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از بابت اتهام جاسوسی توسط ماموران امنیتی در ایران بازداشت شدند. 

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته ارگانهای امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شدند. 

لازم به ذکر است؛ ارتکاب افراد به جرم جاسوسی در چهارچوب قوانین حقوق بشر جایگاهی ندارد اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به عدم شفافیت قضائی در ساختار دادگاههای عمومی و انقلاب در ایران, جملگی افراد با هر نوع اتهام در طی روندی بدور از “حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه” و “محرومیت از حق انتخاب وکیل مورد نظر متهم” براساس موارد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از قبیل ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حتی قوانین مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری ایران از زمان بازداشت تا زمان محکومیت قطعی مورد محاکمه قرار می‌گیرند و محکومیت این افراد از بابت اتهام جاسوسی و یا ارتباط با دول متخاصم با ابهامات بسیاری روبرو است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.