•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

ناجی سواری, شهروند ساکن اهواز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
751

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “ناجی سواری”, معلم ساکن اهواز که در جریان امدادرسانی به سیل زدگان در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود با تودیع قرار وثیقه و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸,”ناجی سواری”, معلم ساکن اهواز, که در جریان کمک رسانی به سیل زدگان استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و انتقال به زندان شیبان اهواز با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, “ناجی سواری”, ۳۸ ساله، متاهل و دارای ۳ فرزند و معلم مدرسه طالقانی فرهنگ شهر و از اهالی شهرک برق اهواز، در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, به همراه “علی عبیداوی” و “عبدالله فریسات”, پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اهواز تحت بازجوئی و فشارهای روحی و روانی شدید از بابت فعالیت در موسسه فرهنگی الهلال قرار گرفته بودند و پس از اتمام مراحل بازجوئی و انتقال به زندان شیبان اهواز در بند۵ این زندان مستقر شده بودند. 

 “ناجی سواری” به همراه “عبدالله فریسات” و”ماهر دسومی” به همراه “عبدالله فریسات” دیگر شهروند ساکن کوی بهارستان اهواز و فعال فرهنگی در تاریخ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان امدادرسانی به مناطق سیل زده در استان خوزستان بازداشت شده بودند. 

“علی عبیداوی”, دیگر هم پرونده ای “ناجی سواری”, پیش از این و در تاریخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

“علی عبیداوی”, ۲۶ ساله، متاهل دارای سه فرزند، از اهالی کوی علوی اهواز و از معلمان مدرسه قدس شهر حمیدی و از دیگر شهروندان عرب ساکن اهواز, صبح روز ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در حالی که در کلاس درس مشغول تدریس بود بدون ارائه حکم قضائی و یا هماهنگی با حراست اداره آموزش و پروش خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

با توجه به آزادی “ناجی سواری” در تاریخ ۱۰ مهر ماه و همچنین “علی عبیداوی”, در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, از مجموع ۳ شهروند بازداشت شده فقط “ماهر دسومی” کماکان در زندان شیبان اهواز بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد.

هر ۳ نفر این شهروندان فرهنگی و در آموزش و پروش اهواز بعنوان معلم شاغل هستند.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.