•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

بازداشت دهها تن از شهروندان استانهای شمال غرب کشور در تجمعات اعتراضی

0
743

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی گسترده در شهرستان تبریز و استانهای آذربایجان شرقی و غربی که در اعتراض به افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین در سطح شهرهای این استانها به همراه سایر شهرهای دیگر ایران تجمعات اعتراضی را برگزار کرده بودند دهها تن از شهروندان در این تجمعات  بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, در شهرهای مختلف استانهای آذربایجان شرقی و غربی از قبیل ارومیه, تبریز, زنجان, قوشاچای و سلماس تجمعات اعتراضی گسترده ای در اعتراض به افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین که از ۲ روز پیش برگزار شد و بسیاری از شهروندان حاضر در این تجمعات اعتراضی توسط ماموران امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سپس بازداشت شدند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ طی روز گذشته و همزمان با آغاز تظاهرات در شهرهای استان آذربایجان شرقی و غربی بسیاری از شهروندان معترض توسط ماموران امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و برخی از این شهروندان که هویت ۴ تن از  آنها عبارت است از “غفار رضاییان شهروند ساکن زنجان”, “فراز نوروزی شهروند ساکن تبریز”, “احمد عابدی و توحید خادمی شهروند ساکن شهرستان قوشاچای”, توسط ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سپس بازداشت شدند و از وضعیت این افراد  هیچ اطلاعی در دست نیست. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ از میان این ۴ نفر که اعلام شده “غفار رضائیان”, پیش از این در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس سپری کردن ۴ ماه حبس در زندان مرکزی زنجان و اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده با تودیع وثیقه آزاد شده بود که در طی جریان دادرسی از سوی دادگاه انقلاب زنجان به تحمل ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و احتمال اجرائی شدن آن محکومیت برای وی دور از ذهن نیست. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ تعداد افراد بازداشت شده بسیار زیاد است و تا این لحظه نمی توان اسامی این افراد را بطور کامل جمع آوری کرد فقط آنچه که نزدیکان و خانواده برخی از افراد بازداشت شده با پیگری به آنها گفته شده این بوده که با آنها تماس خواهند گرفت. 

در تبریز و سایر شهرهای استان آذربایجان شرقی و غربی در جریان تجمعات اعتراضی در پی یورش ماموران انتظامی و یگان ویژه به شهروندان به خشونت کشیده شد و بسیاری دیگر از شهروندان مورد ضرب و شتم و آسیبهای جسمی زیادی قرار گفتند. 

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

این خبر در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

این اعتراضات در حالی در نقاط مختلف ایران برگزار می شود که “حسن روحانی”، رییس جمهور ایران در خصوص افزایش قیمت بنزین مدعی شده است: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه است و درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بین شصت میلیون نفر توزیع می‌شود و “ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت”.

سرکوب آزادی بیان در ایران در حالی صورت می‌گیرد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ این سند معتبر بین المللی بر برخورداری از حقوقی برابر و حق آزادی بیان تاکید شده است.  

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: