•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

دادگاه مطبوعات سایت نفتی ها و مخبرنیوز را مجرم شناخت

0
533

حقوق بشر در ایران – روز جاری, جلسات دادرسی بر پرونده مدیر مسئولان ۲ وبسایت خبری بنامهای “نفتی ها” و “مخبرنیوز” توسط شعبه ۶ دادگاه مطبوعات استان تهران برگزار شد و این ۲ وبسیات مجرم شناخته شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, شعبه ۶ دادگاه مطبوعات استان تهران به ریاست “قاضی شقاقی” با صدور حکمی از سوی هیات منصفه مطبوعات این استان مدیر مسئولان سایت “نفتی‌ها” و “مخبر نیوز” را از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” مورد محاکمه قرار داد و با اکثریت آرا هر ۲ نفر این افراد را مجرم شناخت. 

براساس این گزارش در جلسه دادرسی بر پرونده این دو وبسیات خبری همچنین مدیرمسئول وبسایت “نفتی‌ها” در این پرونده مستحق تخفیف دانسته شد، اما مدیر مسئول سایت “مخبر نیوز” مستحق تخفیف دانسته نشد.

همچنین مدیرمسئول سایت “نفتی‌ها” در پرونده دیگری نیز به اتهام “نشر اکاذیب” به قصد اضرار به غیر با اکثریت آرا مجرم شناخته نشد.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: