•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

بازداشت و بیخبری مطلق از وضعیت ۱ شهروند ساکن شهرستان نیشکهر

0
739

 حقوق بشر در ایران – “حمید الله اربابی”, شهروند اهل روستای نکهچ شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان علیرغم گذشت بیش از ۸ ماه از زمان بازداشت کماکان بطور بلاتکلیفی در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز پنجشنبه ۱ فروردین ماه ۱۳۹۸, “حمیدالله اربابی”, اهل روستای نکهچ شهرستان نیشکهر از توابع استان سیستان و بلوچستان بازداشت و علیرغم گذشت بیش از ۸ ماه از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ “حمیدالله اربابی”,  فرزند مولابخش اربابی, متاهل و دارای ۴ فرزند,  در تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ۸ تن از ماموران مسلح به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل بازداشت شد. ماموران امنیتی در جواب همسر وی اعلام کردند که از اداره  اطلاعات شهرستان چابهار هستند و در همان زمان اعلام کرده بودند که روز پس از بازداشت به چابهار مراجعه کنند و وی را تهدید کرده بودند که در صدورت هرگونه اطلاع رسانی پیرامون همسرش وی را خواهند کشت. 

این منبع مطلع همچنین افزود: روز پس از بازداشت که خانواده “حمیدالله اربابی” به اداره اطلاعات چابهار برای پیگری وضعیت بازداشت وی مراجعه می کنند اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت وی را انکار می کند و به خانواده وی می گویند که ما تحقیق می کنیم به به شما خبر می دهیم که تا این لحظه هیچگونه اطلاع رسانی نشده است. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: طی این مدت هیچ خبری از “حمیدالله اربابی” نشده و خانواده وی به همه جا مراجعه کردند سر زدند، ماموران امنیتی برای اعمال فشار بر خانواده این شهروند اهل روستای نکهچ شهرستان نیشکهر به مدت ۱ روز کامل برادر و زن برادر همسر “حمیدالله اربابی” را بازداشت کرده بدوند و به آنها گفتند که وی توسط ماموران اداره اطلاعات چابهار بازداشت نشده است 

وی در خاتمه افزود: به نظر میرسد که “حمید الله اربابی”پس از بازداشت با مشکلی مواجه شده که ماموران علیرغم گذشت مدتی طولانی از محل نگهداری وی خبری به خانواده وی اطلاعی ندادند. 

بازداشت و تداوم  بی خبری طولانی مدت از وضعیت “حمیدالله اربابی”, شهروند اهل روستای نکهچ شهرستان نیشکهر در حالی صورت گرفته  حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۸, پس از گذشت ۱۷ روز از زمان بازداشت با انتشار گزارشی بیخبری از وضعیت وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

بازداشت بدون تفهیم اتهام از جمله مواردی ناقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر نیز بر ممنوعیت آن تاکید شده است. در ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت بازداشت و بلاتکلیفی افراد نیز تاکید شده است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: