•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

تداوم بی خبری از وضعیت یک شهروند بازداشت شده در نیکشهر

0
594

با گذشت یک ماه از بازداشت حمیدالله اربابی, شهروند بلوچ اهل نکهچ آهوران از توابع شهرستان نیکشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط ماموران امنیتی، تاکنون اطلاعی از دلیل بازداشت و وضعیت وی به دست نیامده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حمیدالله اربابی شهروند ۲۶ ساله بلوچ از اهالی نکهچ آهوران از شهرستانهای واقع در استان سیستان و بلوچستان که در حدود یک ماه پیش توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد تا لحظه تنظیم این خبر هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری این شهروند در دسترس نیشت. 

کمپین فعالان بلوچ در خبری که در مورد این شهروند منتشر کرده نوشته است: خانواده حمیدالله اربابی در مدت یک ماه هیچ اطلاعی از فرزند خود ندارند و با مراجعه به نهادهای امنیتی هیچ جواب درستی که فرزندشان کجا و توسط چه ارگانی بازداشت شده نگرفتند. پدر او مولاداد اربابی و نیز عمه و شوهر عمه اش در سال ۱۳۷۴ توسط ماموران امنیتی که شبانه به روستایشان آمده بودند، بر اثر تیراندازی ماموران کشته شدند”.

گفته می شود مولاداد اربابی پدر حمیدالله، معلم و مدیر مدرسه راهنمایی نکهچ بود و به عنوان یکی از کشاورزان نمونه منطقه اهوران شناخته می‌شد.

بازداشت بدون تفهیم اتهام از جمله مواردی ناقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر نیز بر ممنوعیت آن تاکید شده است. در ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و هچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت بازداشت و بلاتکلیفی افراد نیز تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.