•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

بازداشت ۳ تن از دانشجویان دانشگاه تهران همزمان با آزادی دانشجوی دیگر از بازداشت

0
1755

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “علی نانوایی”, فعال صنفی دانشجویان و “کامیار ذوقی”, دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران توسط ماموران امنیتی و “ملیکا قره گوزلو”, دانشجوی رشته روزنامه نگاری در دانشگاه علامه طباطبائی تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. همچنین “محمدامین حسینی”, دبیر سابق شورای صنفی دانشجویان روز گذشته از بازداشت نیروهای امنیتی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, عصر دوشنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, “علی نانوایی”, فعال دانشجوی و دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه تهران به هنگام خروج از دانشگاه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین در همان تاریخ “کامیار ذوقی”, فعال صنفی و دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران, در ساعات پایانی ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش توسط ماموران امنیتی به منزل وی بازداشت شد. “ملیکا قره گوزلو”, دانشجوی رشته روزنامه نگاری در دانشگاه علامه طباطبائی تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. همزمان با این بازداشتها “محمدامین حسینی”, دبیر سابق شورای صنفی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی رشته حقوق در دانشگاه گرگان, که روز گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود پس از گذشت چند ساعت از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, “علی نانوایی”, فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران در حالی بازداشت شده که از زمان بازداشت تا لحظه انتشار این گزارش اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست. 

همچنین “کامیار ذوقی”, دانشجوی رشته علوم اجتماعی و فعال صنفی دانشجویان در دانشگاه علوم اجتماعی تهران پس از بازداشت از سوی ماموران امنیتی در منزل خود پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به مکان نامشخصی منتقل شد. هنوز مشخص نشده این فعال صنفی دانشجویان از سوی چه ارگانی بازداشت شده است. 

پیرامون “ملیکا قرگوزلو”, دانشجوی رشته روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی, وی در تاریخ ٢۶ آبان ماه ۱۳۹۸ در حالی که در خیابان تردد می کرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و در تماسی کوتاه که با خانواده خود داشت به آنها اعلام کرده که در زندان اوین بسر می برد اما هنوز مشخص نیست که توسط کدام نهاد امنیتی بازداشت شده است.

در روزهای اخیر و همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی که در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و روند سعودی تورم برگزار شده علاوه بر شهروندانی که در این تجمعات از سوی نیروهای امنیتی مورد رفتارهای قهرآمیز و و خشن قرار گرفتند دانشجویان بسیاری نیز از سو نهادهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: