•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت یک شهروند معترض در مقابل دادسرای اوین در تهران

0
491

روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, یک شهروند معترض که با دست گرفتن یک پلاکارد اعتراضی حمایت خود را از حقوق بشر و در خواست آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در مقابل دادسرای زندان اوین نشان داده بود توسط نیروهای حفاظت این زندان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, یک شهروند معترض که با دست گرفتن پلاکارد اعتراضی با مضمون آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و حمایت از حقوق بشر دست به تحصت اعتراضی در مقابل زندان اوین زده بود توسط نیروهای حفاظت این زندان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

لازم به ذکر است بروری  پلاکاردی که این شهروند معترض در دست داشت نوشته بود؛ “خواستار رعایت حقوق بشر و آزادی زندانیان آزادیخواه، کارگران، معلمان، فعالان مدنی و همه زندانیان عقیدتی که به ناحق در زندانند هستم”. 

همچنین ساعتی پس از آغاز این اعتراض نیروهای حفاظت زندان اوین فرد معترض را در معیت خود به درون ساختمان دادسرا منتقل کردند.
از هویت فرد معترض و سرنوشت او پس از انتقال به دادسرا کماکان اطلاعی به دست نیامده است.

سرکوب فعالان مدنی و همچنین سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض کننده اسناد بین المللی حقوق بشر من جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.