•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت رها عسکری زاده, فعال حقوق زنان توسط ماموران امنیتی

0
1127

‏حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “رها عسکری زاده”, فعال حقوق زنان,  و شهروند ساکن تهران در حالی که قصد خروج از کشور برای مسافرت داشت توسط ماموران امنیتی در فرودگاه امام خمینی, بازداشت شد . 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از دویچه وله فارسی, روز پنجشنبه ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “رها عسکری زاده”, فعال حقوق زنان و شهروند ساکن تهران در حالی که برای مسافرت قصد خروج از کشور از طریق فرودگاه امام خمینی را داشت توسط ماموران امنیتی فرودگاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

براساس این گزارش؛ ماموران امنیتی پس از بازداشت “رها عسکری زاده”, به منزل شخصی و همچنین منزل پدری وی مراجعه کرده و پس از چند ساعت تفتیش “چند جلد کتاب”, “سی دی”, “عکس”, “هارد”, “لپ تاپ خواهر وی” را ضبط کرده و برای تحقیقات و بازجوئی از وی و بررسی با خود بردند. 

لازم به ذکر است تا لحظه تنظیم این گزارش از دلیل بازداشت و یا مصادیق حقوقی اتهامات منتسبه بر “رها عسکری زاده” اطلاعی در دست نیست. 

همچنین این فعال حقوق زنان بعنوان عکاس و روزنامه نگار برای مدتی در لبنان زندگی کرده است. 

در این گزارش همچنین آمده که “رها عسکری زاده”, طی تماس تلفنی به خانواده خود اطلاع داده که در زندان اوین بسر بسر می برد و خانواده وی می توانند برای پیگیری وضعیت پرونده وی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست بازپرس صمد هادی پور”, مراجعه کنند. 

سرکوب فعالان مدنی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: