•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت ۴ نفر از شهروندان ساکن اصفهان توسط ماموران اطلاعات سپاه

0
381

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه استان اصفهان دستکم ۴ نفر از شهروندان فعال سیاسی در این استان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, روز پنجشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, چهار نفر از فعالان سیاسی ساکن اصفهان توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. بازداشت این شهروندان به دلیل “عضویت و فعالیت در بین فعالان سیاسی سلطنت طلب” و همچنین “شبکه مبارز وطن اصفهان” صورت گرفته است. 

براساس این گزارش؛ بازداشت این ۴ شهروند ساکن اصفهان توسط ماموران اطلاعات سپاه در حالی صورت گرفت که این افراد در حال برگزاری جلسه ای در منزل شخصی یکی از افراد بازداشت شده بودند. 

همچنین ادعا شده در تفتیش از منزل مورد نظر پرچم شیر و خورشید, ابزار شعارنویسی و  چند برگ شب نامه کشف و ضبط شد. این شهروندان پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند و از وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است که ورود به حریم خصوصی شهروندان و مداخله در امور فردی آنان از جمله انتقاداتی است که به نظام قضایی و انتظامی ایران وارد است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

برخوردهای قهرآمیز با شهروندان و ورود به حریم خصوصی افراد از جمله مصادیق مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی بیان برای هر شهروندی تاکید شده است. همچنین در ماده ۲ از اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر حق رفتاری برابر و بدون تبعیض در مقابل هر انسانی تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: