•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

بازداشت ۳ نفر از شهروندان ساکن دماوند توسط نیروهای امنیتی

0
792

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ماموران امنیتی در شهرستان دماوند ۳ تن از شهروندان ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸, “فرامرز قاسمی آذر” فرزند فتاح و “شاهپور حبیبی” فرزند عیسی و “فرزین رستمی” فرزند علی و دارای ۳۳ سال سن, هر ۳ نفر اهل سنندج و ساکن شهرستان دماوند از توابع استان تهران در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و از وضعیت این افراد از زمان بازداشت اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش؛ “فرامرز قاسمی آذر” و “شاهپور حبیبی”, از اهالی روستای اویهنگ از توابع شهرستان سنندج می‌باشند که از مدتی پیش در شهرستان دماوند زندگی می‌کنند.

همچنین پیرامون “فرزین رستمی”, دیگر شهروند بازداشت شده در شهرستان دماوند لازم به توضیح است وی هم اهل شهرستان سنندج از توابع استان کردستان می‌باشد که از مدتی پیش در شهرستان دماوند زندگی می‌کند.

از لحظه بازداشت این ۳ شهروند از اتهامت و دلایل بازداشت آنها اطلاعی در دست نیست. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.