•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت حوریه فرج زاده, فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی

0
1043

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در جریان برگزاری مراسم چهلمین روز از جان باختن شهروندان در تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه, “حوریه فرج زاده طارانی”, خواهر “شهرام فرج زاده” از جانباختگان عاشورای سال ۱۳۸۸ که برای برگزاری دهمین سالگرد برادرش به بهشت سکینه کرج رفته بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۵ دی ماه ۱۳۹۸, “حوریه فرج زاده طارانی”, فعال مدنی در جریان مراسم چهلمین روز جان باختن شهروندان کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. بازداشت این فعال مدنی از بابت حضور در مراسم سالگرد بردارش “شهرام فرج زاده”, که همزمان با چهلمین روز کشته شدگان تجمعات اعتراضی بود بازداشت شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ همزمان با آغاز حضور شهروندان برای حضور در مراسم چهلم “پویا بختیاری” از جانباختگان تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸به مدت ۴ روز در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد “حوریه فرج زاده طارانی”, خواهر “شهرام فرج زاده” از جانباختگان عاشورای سال ۱۳۸۸ نیز که برای برگزاری دهمین سالگرد برادرش به بهشت سکینه کرج رفته بود در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده و تا این لحظه مشخص نیست در کجا و توسط چه ارگانی بازداشت شده است. 

لازم به ذکر است, “حوریه فرج زاده طارانی”, پیش از این و در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸ به همراه ۱۰ تن دیگر از فعالان مدنی به دلیل برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان دادگستری استان خراسان رضوی توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد بازداشت و سپس به بند ۱-۶ واقع در زندان وکیل آباد مشهد که متعلق به وزارت اطلاعات می باشد منتقل شدند. برخی از افراد بازداشت شده طی روزهای پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات در مشهد منتقل شده بودند. 

نهایتا در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۸, “حوریه فرج زاده”, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل بازجوئی از بند زنان زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود که آزادی وی پس از مدتی با توجه به تبرئه اش از اتهامات منتسبه با قرار منع تعقیب وی مواجه شد. 

در برگه کیفرخواست صادره از سوی شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد آمده است؛ “اتهامات منتسب بر ”حوریه فرج زاده”, از بابت اتهامات “اخلال در نظم و آسایش عمومی”, ” فعالیت تبليغي به نفع گروهها مخالف نظام” بدلیل عدم وجود دلایل کافی از اتهامات منتسبه تبرئه و برای وی قرار منع تعقیب صادر شد”. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانچهلم کشته شدگانچهلم پویا بختیارینیروهای امنیتینافرمانی فعالان مدنی در ایرانکشته شدگان در بازداشتگرانیگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانگرانی در ایران فساد در ایرانپویا بختیاریاخبار نقض حقوق بشر در ایراناعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضات گرانی بنزینبهشت سکینهبازداشتبازداشت و بیخبریتجمعات گرانی بنزینتجمعات گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات عاشورای ۸۸حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحوریه فرج زادهسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرام فرج زادهعاشورای ۱۳۸۸

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: