•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, آگوست 17

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: بازداشت شهروندان با عناوین اتهامی اغتشاش گر

0
474

حقوق بشر در ایران – در جریان تجمعات اعتراضی موسوم به دی ماه ۱۳۹۸, که پس از اعلام شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ خط هوایی اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد نیروهای امنیتی در تهران برخی شهروندان حاضر در این تجمعات را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از دفاع پرس, همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸, که پس از اعلام شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲, خط هوایی اوکراین که از تهران عازم کی یف پایتخت اوکراین بود که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد تجمعات گسترده ای در دانشگاههای کشور و همچنین سطح شهرهای دیگر کشور برگزار شد که در تهران تعداد بسیاری از افراد از سوی ماموران امنیتی با عناوین اتهامی “اغتشاشگر” و یا “برهم زننده نظم عمومی” بازداشت شدند. 

براساس ادعای علی ذوالقدر, فرمانده پلیس امنیت تهران:” افرادی که در جریان تجمعات اعتراضی اخیر در فضای مجازی و در تجمعات اعتراضی فعالیت داشتند و با این کار سعی در بروز اغتشاش و باعث برهم زدن نظم عمومی بشوند بازداشت شدند”. 

ادعای این مقام امنیتی تهران در حالی عنوان می شود که پیش از این در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هاماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرنقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننیروی انتظامینافرمانی مدنی در ایرانهواپیماهواپیمای مسافربریهواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینهواپیمائی اوکرایی۵ دی ماه سال ۱۳۹۸پلیس امنیتپی اس ۷۵۲پروازپرواز مسافربریپرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینپرواز کی یفپرواز پی اس ۷۵۲پرواز اوکراینپرواز تهران کی یفپرواز تهران اوکراینپرواز تهران اکراین به تهرانپرواز تهران به کی یفاصل ۲۷ قانون اساسیاعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸بیخبریبازداشتبازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دیماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دانشجویان در دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات در ایرانتظاهرات شهروندان در دی ماه ۱۳۹۸جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانخط پروازی تهران اوکرایندی ماهدی ماه سال ۱۳۹۸سقوط هواپیما در ایرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسازمان هواپیمائی کشوریسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشلیک به هواپیماعفو بین الملل سقوط هواپیماعلی ذوالقدر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: