•                  
شنبه , ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸
شنبه, فوریه 29

محکومیت محی الدین ابراهیمی, فعال سیاسی اهل اشنویه به اعدام توسط دادگاه انقلاب

0
81

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو, با صدور حکمی برای دومین بار محی الدین ملاابراهیمی آلکابادی, فعال سیاسی کورد محبوس در بند ۱۲زندان مرکزی ارومیه را از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظام” به اعدام محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هه نگاو, روز شنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸, محی الدین ملاابراهیمی آلکابادی, فعال سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, طی حکمی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو,  از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظام”, برای دومین بار از سوی شعبه مذکور به اعدام محکوم شد. صدور حکم مذکور برای این فعال سیاسی در حال صورت گرفت که وی پیش از این در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۳ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود که در یک پرونده از اتهامات تبرئه و در پرونده دوم هم بدلیل فقدان مدارک و سند از بازداشتگاه ارگانهای امنیتی آزاد شده بود. 

براساس این گزارش: “در حکم صادره که توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو, اتهام منتسب شده به محی الدین ملاابراهیمی آلکابادی « اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظام », عنوان شد که این فعال سیاسی برای دومین بار از سوی شعبه مذکور به اعدام محکوم شد و این حکم به در همان روز به وی در زندان مرکزی ارومیه ابلاغ شد”.

لازم به ذکر است؛ محی الدین ملاابراهیمی آلکابادی, در تاریخ ۲۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۷, از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظام” توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو مورد محاکمه قرار گرفته بود و در تاریخ ۱ مهر ماه سال ۱۳۹۷, برای اولین بار از سوی شعبه مذکور به اعدام محکوم شد که این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۷, نقض شد و به ابراهیمی, وکیل مدافع وی ابلاغ شده بود. 

محی الدین ملاابراهیمی آلکابادی, ۴۴ ساله, فرزند محمد, اهل روستای الکاوی شهرستان اشنویه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۶, در مرز ایران و عراق, در حین کولبری, از سوی نیروهای مرزبانی پس از شلیک مستقیم به پا، به اتهام همراه داشتن مشروبات الکلی بازداشت شده بود که در زمان بازداشت وی ۱ عدد بی‌سیم نظامی هم همراه وی کشف شده بود.

این فعال سیاسی, پس از انتقال به بیمارستان و طی روند درمانی نا تمام به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی منتقل شده بود و پس از طی دوران بازجوئی نهایتا در تاریخ ۵ شهریور ماه سال ۱۳۹۷, به بند ۱۲ زندان ارومیه منتقل شد.

وی پیش از این و در سال ١٣٨٩, هم به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از تحمل ۱۱ ماه حبس تعزیری در زندان مرکزی ارومیه از اتهامات مطروحه تبرئه و آزاد شده بود.

همچنین در سال ۱۳۹۳ نیز محی الدین ملا ابراهیمی آلکابادی, از بابت اتهام مذکور توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان اشنویه بازداشت شده بود و پس از ۱ ماه بدلیل فقدان مدارک مستدل، پرونده وی مختومه اعلام و این فعال سیاسی آزاد شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافعال سیاسیقاضیقاضی علی شیخلومحی الدین ملاابراهیمی آلکابادیمحی الدین ابراهیمینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهنگ مرزیکولبرکولبریکومولهپژاکاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماتهاماتهام سیاسیاحکام اعداماحکام اعدام در ایراناحزاب متخاصماحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایرانبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحزب دموکرات کردستاندادگاه انقلاب شهرستان ارومیهدادرسی عادلانهزندانیان سیاسیسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیهصدور حکم اعدامعلی شیخ لو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: