•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت خشونت آمیز سعید دیلمی, شهروند ساکن شوشتر توسط ماموران امنیتی

0
1190

حقوق بشر در ایران – در ساعات اولیه بامداد امروز چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران اداره اطلاعات در شهرستان شوشتر واقع در استان خوزستان, سعید دیلمی, شهروند ساکن این شهرستان را پس از ضرب شتم  بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات اولیه بامداد امروز چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, سعید دیلمی, شهروند ساکن شهرستان شوشتر, در پی یورش خشونت آمیز ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به منزل شخصی وی پس از ضرب و شتم و ایجاد رعب و وحشت در میان اعضای خانواده, وی را بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر, با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: ” امروز ۲بهمن ماه ۱۳۹۸, سعید ديلمى, فرزند رحیم, در بامداد امروز چهارشنبه توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد. نيروهاى اداره اطلاعات منزل ديلمى در شوشتر را محاصره کرده بودند که با وحشت و ترس خانواده و همسایگان همراه بود. نيروهاى لباس شخصی اداره اطلاعات بعد از ضرب و شتم سعید و مجروح شدن وی از ناحیه دست و بينى او را با خود بردند”. 

لازم به ذکر است؛ از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده بر سعید دیلمی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین ضرب و شتم افراد و یا اعمال رفتارهای قهرآمیز بر علیه آنها از جمله مصادیق نقض حقوق بشر و در راستای نقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی میباشد که بر ممنوعیت اعمال رفتارهای تحقیرآمیز بر افراد تاکید کرده است. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: