•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

زندان مرکزی ارومیه: انتقال ۲ زندانی متهم به قتل عمد به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
1124

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, دستکم ۲ تن از زندانیان متهم و محبوس در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸,  حسن شوقی, زندانی متهم قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی ارومیه به همراه ۱ زندانی دیگر با هویت نامشخص با اتهام مشابه که پیش از این که پیش از این از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

براساس این گزارش؛ دادگاه کیفری پیش از این ۲ زندانی را به اتهام قتل عمد به قصاص نفس « اعدام » محکوم کرده بود و حکم این افراد توسط دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقتلقتل در ایرانقتل عمدقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانانتقال به سلول انفرادیاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعداماعداماعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام حسن شوقیاعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایرانجرم قتلجرم قتل در ایرانحقوق بشر در ایرانحکم اعدامحکم اعدام زندانیان در ایراندیوان عالی کشوردادگاه کیفریزندان مرکزی ارومیهزندانی متهم به قتلزندانی محکوم به اعدامزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانسلول انفرادیسلول انفرادی زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: