•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

نوجوان بازداشت شده در شهرستان کنارک با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
510

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, یوسف سینگله, نوجوان ساکن روستای خوش آبادگو از توابع شهرستان کنارک واقع در استان سیستان و بلوچستان که پیش از این توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۷۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, یوسف سینگله, شهروند نوجوان و دانش آموز کلاس سوم دبیرستان و از اهالی روستای خوش آبادگو, از توابع شهرستان کنارک واقع در استان سیستان و بلوچستان که از بابت فعالیت در فضای رسانه ای بازداشت شده بود پس از طی دوران بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۷۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

یوسف سینگله, نوجوان ۱۸ ساله ساکن روستای خوش آبادگو از توابع شهرستان کنارک واقع در استان سیستان و بلوچستان در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ۶ تن از ماموران امنیتی به منزل پدری وی بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است از دلایل بازداشت این شهروند اطلاع دقیقی در دست نیست ولی گمان می رود بازداشت وی در ارتباط با فعالیت وی در فضای مجازی و انتشار مطالبی در خصوص کشته شدن قاسم سلیمانی صورت گرفته باشد.

لازم به ذکر است؛ روستای خوش آباد گو واقع در دهستان کاروان از توابع شهرستان کنارک است این روستا از شمال و شرق به کوهستان از غرب و جنوب به دشت محدود می شود فاصله آن با ساحل ۴۰ کیلومتر فاصله مستقیم و ارتفاعش از سطح دریا۵۵ متر است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: