•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت ۳ شهروند در شهرهای کردستان جهت اجرای حکم حبس تعزیری

0
807

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سامان ربانی, شهروند ساکن سقز پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود به زندان این شهر منتقل شد. همچنین در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, سلمان افرا, شهروند اهل روستای نی واقع در شهرستان مریوان جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود بازداشت شد. از سوی دیگر در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد شاهد, شهروند اهل ایلام جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان؛ روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد شاهد, شهروند اهل استان ایلام که پیش از این از سوی مراجع قضائی از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف نظام”, به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بود پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود به زندان ایلام منتقل شد. 

براساس این گزارش؛ احمد شاهد, از اعضای بسیج و مسئول یکی از پایگاههای اطلاع رسانی این سازمان بود که در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۷, پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی در ایلام و طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده احمد شاهد, وی در اوایل دی ماه ۱۳۹۸, توسط دادگاه انقلاب ایلام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ممنوعیت فعالیتهای رسانه ای از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف نظام” محکوم شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان تائید شد. 

همچنین روز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سامان ربانی,  شهروند ۲۶ ساله, فرزند مجید, شهروند ساکن شهرستان سقز, از توابع استان کردستان, جهت سپری کردن دوران محکومیت ۳ ماه حبس تعزیری خود جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود  پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به زندان این شهرستان منتقل شد. 

پیرامون سامان ربانی, لازم به ذکر است؛ وی در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۴, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت شد و از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف نظام” تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و در اسفند ماه سال ۱۳۹۴, پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده سامان ربانی, وی توسط دادگاه انقلاب از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

روز سه شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, سلمان افرا, ۲۳ ساله, فرزند رحمت, و از اهالی روستای نی از توابع شهرستان مریوان واقع در استان کردستان, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به زندان این شهرستان منتقل شد. 

سلمان افرا, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”, توسط ماموران اداره اطلاعات و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات در شهرستان سنندج منتقل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۷ دی ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

با ارجاع پرونده سلمان افرا به دادگاه انقلاب شهرستان مریوان وی از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”, توسط دادگاه مذکور مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر از ۵ سال به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هاماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحاکمهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننافرمانی مدنیهمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاحمد شاهداحزاباحزاب متخاصماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاستان کردستاناستان ایلامبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کردبازداشتگاهحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب مریواندادگاه انقلاب ایلامدادگاه انقلاب شهرستان مریواندادگاه تجدید نظر استان کردستاندادگاه تجدید نظر استان ایلامدادگاه تجدیدنظر استان کردستاندادرسی ناعادلانهروستای نیروستای نی شهرستان مریوانزندان مریوانسلمان افراسامان ربانیسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرستان مریوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: