•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

بازداشت یک شهروند ساکن سرپل ذهاب توسط نیروهای امنیتی

0
214

حقوق بشر در ایران – روز جمعه ۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالله صادقی, شهروند ساکن شهرستان سرپل ذهاب, از توابع استان کرمانشاه, به اتهام تحریک شهروندان برای تحریم انتخابات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز جمعه ۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالله صادقی, شهروند ساکن شهرستان سرپل ذهاب از توابع استان کرمانشاه در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش؛ ماموران امنیتی در زمان بازداشت عبدالله صادقی اتهامی این شهروند را “تحریک شهروندان دیگر برای عدم شرکت در انتخابات از طریق در دست گرفتن پلاکاردی منتسب به احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی” عنوان کردند.

بازداشت عبدالله صادقی در شهرستان سرپل ذهاب در حالی صورت گرفته که پیش از این هم در تاریخ ۲۲ بهمن ماه سالجاری”آزاد عزیزی” فرزند عمر, اهل شهرستان ارومیه به علت در دست گرفتن پلاکاردی اعتراضی با مضمون “رای نمی‌دهم” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

لازم به ذکر است از زمان بازداشت این ۲ شهروند علیرغم پیگیری های مستمر از سوی خانواده های آنها تاکنون از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به آنها اطلاعی در دست نیست. 

 سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است می باشد اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: