•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت ۵ نفر در ارتباط با ساخت کلیپ بارش بادمجان از آسمان

0
762

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران پلیس امنیت تهران, ۵ نفر از شهروندانی  که اخیرا کلیپی طنزگونه با مضمون بارش بادمجان از آسمان ساخته بودند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مهر, روز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پنج شهروند فعال در زمینه ساخت انیمیشن و کلیپهایی با مضمون جلوه های ویژه به اتهام ساخت ویدئو کلیپی که در آن بادمجان از آسمان بارش می کرد توسط ماموران پلیس امنیت تهران بازداشت شدند. 

براساس اعلام علی ذوالقدر, رئیس پلیس امنیت تهران: “روز گذشته ویدئویی تحت عنوان بارش بادمجان در پایتخت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که پلیس امنیت سریعاً عوامل آن را شناسایی و دستگیر کرد. این گروه ۵ نفره بوده که به پلیس امنیت هدایت شدند”.

بازداشت این شهروندان در حالی صورت گرفته که با توجه به تائید علی ذوالقدر این نفر در حال انجام یک کار تحقیقاتی در بخش جلوه‌های ویژه بودند که یکی از این کلیپ‌ها به صورت اتفاقی در فضای مجازی پخش شده است.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان رسانه ای و فضای مجازی در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.