•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

اعزام فرهاد فهندژ, شهروند بهائی محبوس در زندان رجائی شهر به مرخصی

0
207

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, فرهاد فهندژ, شهروند بهائی محبوس در بند ۴ سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهائی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۱۰ ساله خود می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, فرهاد فهندژ, شهروند بهائی ساکن گرگان و محبوس در بند ۴ سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱۰ ساله خود می باشد به مرخصی اعزام شد. 

اعطای این مرخصی به فرهاد فهندژ, در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

لازم به ذکر است, این شهروند بهائی, در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۱, به همراه ۱۷ شهروند بهائی دیگر توسط ماموران اداره اطلاعات استان گلستان در شهر گرگان بازداشت شد. این شهروند بهائی پس از بازداشت از سوی ماموران اداره اطلاعات گرگان متوجه شده بود که حکم بازداشت دیگری هم از تهران و در رابطه با پرونده یکی از زندانیان بهائی در تهران به نام “عادل نعیمی”، برای وی صادر شده است. فرهاد فهندژ پس از ۳۵ روز بازداشت موقت که ۲۰ روز آن در انفرادی و تحت بازجویی پیوسته گذشت به همراه ۶ شهروند بهائی بازداشت شده دیگر از زندان گرگان به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده بود. 

پس از انتقال این شهروند بهائی به سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و آغاز مراحل بازجوئی وی از بابت اتهام “تبلیغ آئین بهائیت” مورد تفهیم اتهام و بازجوئی قرار گرفت اما در مرحله بازپرسی و تفهیم اتهام این شهروند بهائی از بابت اتهام “اداره تشکیلات بهایی” هم مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » پرونده این شهروند بهائی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه ارجاع شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده این شهروند بهائی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه, جلسه دادرسی وی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ تشکیل شد و این شهروند بهائی از بابت اتهام “اداره و تشکیل تشکیلات بهائی” به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. با ارجاع پرونده این شهروند بهائی به دادگاه تجدید نظر حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران عینا بر علیه این شهروند بهائی تائید شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برچسب هافرهاد فهندژفرهاد فهندژ شهروند بهاییفرهاد فهندژ شهروند بهائیمرخصیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاناستان گلستانبند ۴سالن ۱۱بهاییانبهاییان ایرانبهاییان زندانیبهائیان گرگانبهائیان استان گلستانجامع بهاییجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحق مرخصیحق مرخصی زندانیان سیاسیحقوق بهاییان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانزندان بهاییزندان رجایی شهرزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانی بهاییزندانیان بهاییزندانیان بهایی در ایرانزندانیان عقیدتی بهاییسرکوب پیروان آیین بهاییسرکوب پیروان آئین بهاییسرکوب پیروان آئین بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهرونداتن بهایی در ایرانشهروند بهائیشهروند بهائی در کرجشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی گرگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: