•                  
چهارشنبه , ۰۷ آبان , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 28

بازداشت ۳ شهروند ساکن شادگان توسط ماموران اطلاعات سپاه در این شهرستان

0
190

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان شادگان پس از بازداشت عباس کعبی, محمد کعبی و حسین کعبی و به همراه ۱ شهروند دیگر از دوستان مشترک این افراد آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی دوشنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, عباس کعبی و محمد کعبی  و حسین کعبی, به همراه فردی دیگر با هویت نامشخص از دوستان مشترک این افراد جملگی ساکن شهرستان شادگان از توابع استان خوزستان توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش, حسین کعبی و پسر عموی وی عباس کعبی به همراه فرد سوم بدون تفهیم اتهام و ذکر دلیل توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهرستان شادگان بازداشت شدند. 

علیرغم پیگیریهای خانواده و نزدیکان این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش از مکان نگهداری و اتهامات این افراد اطلاعی در دسترس نیست. 

طی روزهای اخیر موجی از بازداشت بر علیه شهروندان ساکن در شهرستان شادگان و برخی مناطق دیگر استان خوزستان آغاز شده و ماموران امنیتی پس از بازداشت برخی شهروندان آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: