•                  
پنج شنبه , ۰۱ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 22

بحران ویروس کرونا: بازداشت دستکم ۲۳ فعال فضای رسانه ای توسط نیروهای امنیتی

0
215

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, دستکم ۲۳ نفر از فعالان فضای رسانه ای توسط نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت این شهروندان به دلیل انتشار اخبار مرتبط با ویروس کرونا در ایران بوده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل ایلنا, امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, بیست و سه تن از فعالان رسانه ای ساکن استان اصفهان به دلیل فعالیت پیرامون انتشار اخبار مرتبط با شیوع کرونا در ایران توسط ماموران پلیس امنیت بازداشت شدند. 

براساس اعلام محمد حسین اسماعیلی, رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان: “در پی رصد اطلاعاتی پلیس امنیت عمومی ۲۳ نفر از افرادی که در فضای مجازی با انتشار اخباری در خصوص بیماری کرونا موجب تشویش اذهان عمومی شده بودند، شناسایی و دستگیر شدند”.

بازداشت این شهروندان در حالی صورت گرفت که در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه اعمال فشار و گسترش سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران با توجه به تصمیم ستاد مبارزه با ویروس کرونا در ایران انتشار هرگونه نشریه, مجله و روزنامه تا پایان دوره مبارزه با ویروس کرونا در ایران ممنوع اعلام شد.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: