•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت حبیب ساسانیان به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی توسط نیروهای امنیتی

0
506

“حبیب ساسانیان” به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی ساکن تبریز در جریان مراسم خاکسپاری”عزیز پورولی” توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸, در جریان مراسم خاکسپاری “عزیز پورولی” در آرامگاه وادی رحمت تبریز و  در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر به آن مراسم, “حبیب ساسانیان” به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی تبریز بنامهای “مهدی دوستدار”, “ایرج شیرزاد”, “علی رادمنش” و “محمد افسری خطیب” بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت, در طی مراسم خاکسپاری عزیز پورول از فعالا ملی مدنی تبریز, از ابتدای مراسم حضور نیروهای امنیتی در اطراف محل برگزاری این مراسم محسوس بود.

یک منبع مطلع همچنین گفت: در طی برگزاری مراسم خاکسپاری و پس از اتمام سخنرانی حبیب ساسانیان که از فعالان ملی مدنی با سابقه در تبریز است وی به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی که در آن محل حضور داشتند توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ پس از گذشت چند ساعت, “حبیب ساسانیان” در تماس تلفنی کوتاهی که با یک شماره تلفن مجهول با خانواده خود داشت از بازداشت  هر ۵ نفر توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز خبر داد و با توجه به پیگیریهای بستگان و آشنایان و خانواده افراد بازداشت شده از محل نگهداری این افراد تا این لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

حبیب ساسانیان پیش از این و در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در پی دریافت ابلاغیه الکترونیکی که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سالجاری  دریافت کرده بود به شعبه ۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار شده بود که این فعال ملی مدنی پس از حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم ۳ اتهام “توهین به مقامات”, “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” و “افترا قولی و عندالزوم” بازداشت و پس از تامین قرار کفالت و تودیع آن ساعتی بعد از زندان مرکزی اردبیل یطور موقت آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است, عزیز پورولی، فعال ملی مدنی, ساکن تبریز صبح روز پنج‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ در بیمارستان امام رضای تبریز به دلیل بیماری درگذشت. 

وی از فعالان ملی مدنی با سابقه و پیش از این بارها به دلیل فعالیت های خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به احکام  حبس محکوم شده بود. 

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.