•                  
یک شنبه , ۱۵ تیر , ۱۳۹۹
یکشنبه, جولای 5

بازداشت حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی و آزادی با تودیع قرار کفالت

0
276

روز جاری حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی پس از حضور در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به دلیل آنچه که عدم توانائی وی در تامین قرار وثیقه صادره بود برای ساعاتی بازداشت و پس از تامین و تودیع قرار کفالت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل با توجه به ابلاغیه ای که پیش تر دریافت کرده بود پس از حضور در جلسه بازپرسی توسط شعبه ۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل برای ساعاتی بازداشت و پس از تامین و تودیع قرار کفالت صادره بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال ملی مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: حبیب ساسانیان با توجه به ابلاغیه الکترونیکی از قبل دریافت کرده بود و در آن تفهیم اتهام “توهین به مقامات” , ” نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” و “افترا قولی و عندالزوم” به وی انجام شده بود، برای آخرین دفاع به شعبه ۱۲ دادیاری  دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار شده بود.

این منبع مطلع در ادامه گفت, پس از پایان جلسه بازپرسی، دادیار برای آزادی موقت وی اقدام به صدور قرار به مبلغ ۴۰ میلیون تومان کرد، اما به دلیل عدم توانایی خانواده و آشنایان وی در تامین آن، این فعال ملی مدنی بازداشت و به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد و ساعتی پیش با تودیع قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اردبیل آزاد شد.

لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار گزارشی از احضار حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی به شعبه ۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل اطلاع رسانی کرده بود.

حبیب ساسانیان ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ همراه پنج شهروند دیگر به نامهای مهدی جوادزاده، حمید ثقفی، بابک آوند، اسماعیل افخمی و یونس رحیمی، در شهر اردبیل بازداشت شد. اتهامات این زندانی سیاسی، «تشکیل گروه (گروهک) گامو، رهبری و هدایت گروه (گروهک) گامو، عضویت در (گروهک) گامو، جاسوسی برای کشورهای بیگانه، کپی برداری از اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران، ارسال اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران به کشورهای بیگانه” عنوان شده بود. 

این فعال مدنی در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی باقرپور به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری به‌صورت غیابی محکوم گردید.وی با تامین وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی در روز دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ بصورت موقت از زندان تبریز آزادشد.

ساسانیان در تاریخ ۵ اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی مورد محاکمه قرار گفته بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: