•                  
دوشنبه , ۰۵ آبان , ۱۳۹۹
دوشنبه, اکتبر 26

بازداشت یک فعال تلگرامی ساکن رشت توسط نیروهای امنیتی

0
125

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یک فعال تلگرامی ساکن رشت توسط ماموران امنیتی در این شهرستان بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی در شهرستان رشت یک فعال تلگرامی ساکن این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. اتهام تفهیم شده به این فعال رسانه ای در زمان بازداشت نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی عنوان شد. 

ایرج پورمستمند, رئیس پلیس فتا استان گسلان ضمن اعلام خبر بازداشت این فعال تلگرامی ادعا کرد: “در پی رصد فضای مجازی مشخص شد فردی در شبکه اجتماعی تلگرام با نشر اکاذیب در خصوص ویروس کرونا موجب تشویش اذهان عمومی شده که پس از شناسائی محل سکونت این فعال تلگرامی در شهر رشت  در یک عملیات ضربتی بازداشت شد”. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعال فضای مجازیفعال تلگرامیفعال تلگرامی در رشتفعالان فضای مجازیفعالان شبکه های اجتماعینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومینشر اکاذیب در فضای رسانه ایویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانکانال تلگرامیپلیس فتا در ایرانپلیس فتا در استان گیلانپلیس فضای مجازیپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیآزادی بیان در جمهوری اسلامیآزادی بیان در جمهوری اسلامی در ایرانایرج پورمستمنداتهام نشر اکاذیباستان گیلانبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت فعالان تلگرامیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانرئیس پلیس فتارصد فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای رسانه ایسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب فعالان شبکه های اجتماعیسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان رشتشورای عالی فضای مجازی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: