•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

بازداشت ۲ شهروند ساکن استان خراسان جنوبی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران

0
372

 حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان طبس یک شهروند ساکن این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.  همچنین یک شهروند ساکن شهرستان فردوس به اتهام شعارنویسی و ارتباط با احزاب خارج از کشور بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یک شهروند ساکن شهرستان طبس از توابع استان خراسان جنوبی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت شد. همچنین یک فعال سیاسی ساکن شهرستان فردوس واقع در استان خراسان جنوبی به اتهام همکاری به احزاب سیاسی خارج از کشور و فعالیت در فضای رسانه ای توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

برپایه این گزارش, اتهام شهروند بازداشت شده در طبس “ارتباط با گروههای معاند نظام” و “شعارنویسی علیه حکومت جمهوری اسلامی در مناطق مختلف شهرستان طبس” و “انتشار مطالب کذب و سیاه نمایی علیه نظام در رسانه‌های معاند” عنوان شده است.  

همچنین پیرامون شهروند بازداشت شده در شهرستان فردوس لازم به ذکر است که وی از فعالان سیاسی و از بابت اتهام “همکاری با جریان سلطنت‌طلب”, “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به مسئولین” و “نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

 برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 
برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفعال فضای مجازیفعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان فضای مجازینقض حقوق بشر در ایراناتهامارتباط با رسانه های معاندارتباط با رسانه های معاندارتباط با رسانه های معاند نظاماستان خراسان جنوبیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبازجوئی توسط قرارگاه ثارللهبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتوهین به مسئولانتبلیغ علیه نظامحقوق شهروندان ایرانحقوق شهروندان در ایرانرسانه های معاند نظامسلطنت طلبسلطنت طلبانسپاه پاسدارانسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان ایرانشهروندان ایرانشهروندان ایرانیشهرستان فردوسشهرستان طبسشورای عالی فضای مجازیشعارنویسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: