•                  
شنبه , ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 11

غلامحسین اسماعیلی مدعی ارتباط ۲ دانشجوی بازداشتی با سازمان مجاهدین خلق شد

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, پس از گذشت بیش از ۲ هفته از بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی, دو تن از دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه مدعی اتهامات سیاسی به هر ۲ نفر این افراد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه بدون اشاره به نام افراد مدعی ارتباط ۲ دانشجوی بازداشت شده توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با سازمان مجاهدین خلق و مخالفان حکومتی خارج از کشور شد. 

برپایه این گزارش, غلامحسین اسماعیلی, در نشست خبری هفتگی با رسانه ها و خبرگزاری های داخل ایران ادعا کرد: “دو دانشجوی بازداشت شده به گروه‌های ضد انقلاب و منافقین « مجاهدین خلق » وصل شده بودند”.

اسماعیلی در ادامه ادعاهای خود همچنین افزود: “قوه قضائیه در بازداشت افراد حرفه و شغل آنها را مدنظر قرار نمی دهد بلکه اتهامات آنها را مدنظر قرار می دهد”. 

این مقام قضائی افزود: “این افراد به گروه‌های ضد انقلاب و مجاهدین خلق وصل شده بودند و تحت تعلیمات این گروه به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه بودند که نتوانستند”. 

استناد اطلاعات سپاه پاسداران و دستگاه قضائی جمهوری اسلامی و نسبت دادن ارتباط با سازمان مجاهدین خلق به علی یونسی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی دانشجوی رشته فیزیک در مقطع کارشناسی دانشگاه شریف تهران را فقط عضویت یکی از اعضای خانواده این ۲ نفر در سالیان قبل در سازمان مجاهدین خلق عنوان کردند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, علی یونسی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر به همراه امیرحسین مرادی دانشجوی رشته فیزیک در مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی شریف توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران پس از ضرب و شتم بازداشت شدند. 

در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, آیدا یونسی, خواهر امیرحسین یونسی, با انتشار ویدئویی نسبت به تداوم بازداشت و مبهم بودن وضعیت علی یونسی گفت: “از مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف که باعث بازداشت خشونت آمیز علی یونسی شده می خواهم تا همه جزئیات شکایت از برادرم را اعلام کند”.

آیدا یونسی همچنین از ضرب و شتم برادرش توسط نیروهای امنیتی در زمان بازداشت ابراز ناراحتی کرد و گفت: “کجای قوانین اعلام شده که یک فرد باید در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار بگیره و با این کار باعث مبهوت شدن خانواده آن فرد بشوند”.

خواهر علی یونسی همچنین افزود: “پنجشنبه هفته گذشته پس از ۲ هفته پیگیری پدرش و وعده های آزادی فرزندش بازپرس دادسرای امنیت اتهام علی یونسی را “اقدام به تخریب” عنوان کرد و امروز یکشنبه همان بازپرس نسبت به مجرم نبودن علی یونسی تاکید کرد. در خاتمه آیدا یونسی از “قادری”, مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف خواست یا جزئیات پرونده برادرش را اعلام کند یا به دلیل دروغ پراکنی عذرخواهی کند”. 

مجموعه اتهامات منتسب به شهروندان, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاقوه قضایهقوه قضائیهقوه قضائیه در ایرانماموران اطلاعات سپاهماموران اطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانهواداری سازمان مجاهدین خلقاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناعضای سازمان مجاهدینبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند ۲ الف سپاه در زندان اوینبند2الف سپاهبند۲الف سپاهبنددوالفبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجوئی در بنددوالفبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت علی یونسیبازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحفاظت اطلاعات قوه قضائیهحقوق بشر در ایراندانشگاه صنعتی شریفدانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایرانرئیس قوه قضائیهسپاه پاسدارانسازمان مجاهدینسازمان مجاهدین خلقسازمان مجاهدین خلق ایرانسخنگوی قوه قضایهسخنگوی قوه قضاییهسخنگوی قوه قضائیهسخنگوی قوه قضائیه در ایرانسرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوبء دانشجویان در ایرانضرب و شتم علی یونسیعلی یونسیعلی یونسی دانشجوغلامحسین اسماعیلی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: