•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت یک شهروندعرب ساکن آبادان توسط نیروهای امنیتی

0
459

روز گذشته, یک شهروندعرب, ساکن آبادان توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸, فرید صیاحی, شهروندعرب ساکن آبادان واقع در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

لازم به ذکر است, از دلایل بازداشت و مصادیق اتهامات این شهروند و حتی محل نگهداری این شهروند تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین در بسیاری از مواقع افراد بازداشت شده در زمان بازداشت و در مرحله تحقیقات مقدماتی پرونده تا اتمام آن با استناد به تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری از حق انتخاب وکیل محروم هستند که این مورد هم ناقض اصل حق دادرسی عادلانه توسط مراجع قضائی بی طرف و در دادگاه صالحه میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تاکید قرار گفته است. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهائی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است».

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.