•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

بازداشت ۲شهروند ساکن مهاباد توسط نیروهای امنیتی

0
127

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی سعید رشیدی و محمدعلی لشکری, دو تن از شهروندان ساکن شهرستان مهاباد را پس از احضار و بازجوئی, بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سعید رشیدی, شهروند ساکن شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی, و از اعضای مکتب قرآن در این شهرستان توسط ماموران پلیس امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در همان تاریخ محمدعلی لشکری, دیگر شهروند ساکن شهرستان مهاباد از فعالان مذهبی مکتب قرآن در این شهرستان در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس اعلام شورای قرآن مهاباد: “مامورین پاسگاه نیروی انتظامی شماره ۱۱، به بهانه‌ی اینکه کاکه سعید شاکی دارد! او را به آنجا فراخوانده‌اند، بعد از یک ساعت مأموران امنیتی وی را همراه خود به مکان نامعلومی برده‌اند و سپس مسئول نیروی انتظامی در پاسخ به مراجعه خانواده‌اش، از وضعیت کاکه سعید اظهار بی‌اطلاعی نموده است”.

تاکنون اطلاع دقیقی از دلیل بازداشت و سرنوشت این شهروندان به دست نیامده و پیگیری‌های خانواده‌ آنها بی‌نتیجه بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: