•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

منزل مسکونی فاطمه مثنی و حسن صادقی, زوج زندانی سیاسی مصادره شد

0
860

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, منزل مسکونی حسن صادقی و همسرش فاطمه مثنی, زوج زندانی سیاسی محبوس در زندانهای رجائی شهر کرج و بند زنان زندان اوین با توجه به حکم صادره از سوی ستاد اجرائی فرمان امام مصادره شد. مصادره اموال این زوج زندانی سیاسی بعنوان بخشی از حکم صادره توسط دادگاه انقلاب بر علیه حسن صادقی و همسر وی است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ستاد اجرائی فرمان امام با صدور حکمی منزل شخصی حسن صادقی و همسرش فاطمه مثنی, زوج زندانی سیاسی که به ترتیب در زندانهای رجائی شهر کرج و زندان اوین در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود هستند را مصادره کرد. مصادره منزل شخصی این زوج زندانی سیاسی بعنوان اجرای بخشی از حکم صادره توسط دادگاه انقلاب بر علیه آنها است. این زوج زندانی سیاسی هر یک به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال محکوم شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “منزل مسکونی حسن صادقی و فاطمه مثنی که در محدوده شرقی تهران واقع شده از زمانی که فاطمه مثنی در اسفند ماه سال گذشته به مرخصی اعزام شده بود از بی سرپناهی فرزندان خود مطلع شد و جای سوال اینجاست مگر اینها شهروندان ایران نیستند؟ چرا باید اموال آنها مصادره شود آن هم بدون در نظر گرفتن کهولت سن مادر فاطمه مثنی و در حالی که این خانواده در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ مغازه ای که از اجاره آن امرار معاش می کردند را توسط ستاد اجرائی فرمان خمینی مصادره شد از دست دادند حال با این شرایط اقتصادی به سختی باید محل سکونتی برای خود اجاره کنند”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, فاطمه مثنی, زندانی سیاسی جهت ادامه حبس بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

در تاریخ  ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, فاطمه مثنی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۵ ساله خود است برای اولین بار از زمان آغاز حکم حبس به مرخصی اعزام شده بود. 

پیشتر نیز فاطمه مثنی و حسن صادقی به دستور غلامرضا ضیایی, رئیس وقت زندان رجائی شهر و همچنین امین وزیری, نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی از حق ملاقات با یکدیگر محروم شده بودند. 

فاطمه مثنی در تاریخ ۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۱,  به همراه همسرش حسن صادقی, در جریان برگزاری مراسم ترحیم برای پدر حسن صادقی که از مخالفان جمهوری اسلامی بود به صورت خانوادگی به همراه ۲ فرزند خود بازداشت شده بودند و همزمان درب منزل این خانواده نیز به دستور دادستانی تهران پلمب شده بود.

پس از گذشت ۳ روز از بازداشت خانوادگی آنها در نهایت دختر این زوج  و پسر آنها علیرغم اینکه زیر سن قانونی بود پس از حدود ۱ ماه و ۱۵ بازداشت و بازجویی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین آزاد شدند.

حسن صادقی و فاطمه مثنی پس از گذشت ۱سال از بازداشت و تحمل ۵ سلول انفرادی و بازجوییهای بسیار فشرده در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت  تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بودند. 

با آغاز مراحل دادرسی بر پرونده این زوج زندانی سیاسی, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشاالله احمدزاده”, هر یک از این ۲ شهروند را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال شامل « شش دانگ مغازه و منزل » محکوم کرد که این حکم عیناً توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شد. 

با اجرائی شدن حکم صادره بر علیه این زوج زندانی سیاسی, فاطمه مثنی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۴ جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۱۵ ساله خود در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران بازداشت شد. همچنین در تاریخ ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۴, “حسن صادقی”, در حالی که برای ملاقات با فاطمه مثنی به زندان اوین مراجعه کرده بود بازداشت و جهت تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

فاطمه مثنی و حسن صادقی در حال حاضر در پنجمین سال از دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۵ ساله خود را سپری می کنند. 

درخواست اعاده دادرسی بر پرونده این زوج زندانی سیاسی در آبان ماه ۱۳۹۷,  برای دومین بار توسط  شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی رد و به آنها ابلاغ شد. 

همچنین در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ محل کسب این زوج زندانی سیاسی توسط ستاد اجرای فرمان امام مصادره شد.

مصادره اموال این زوج زندانی سیاسی در حالی صورت گرفت که محل کسب حسن صادقی از ۶ دانگ ۱ باب مغازه بود و بعنوان تنها منبع درآمد این زوج زندانی سیاسی و فرزندان بی سرپرست آنها بود. 

حسن صادقی, پیشتر نیز در سال ۱۳۶۰,  توسط نیروهای امنیتی از بابت فعالیتهای سیاسی بازداشت و تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. صادقی در زمان بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.  شدت ضربات به حدی بوده که قسمتی از سر دچار فرورفتگی و بروز مشکلات جسمی در این زندانی سیاسی در بند شد.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: