•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

محکومیت ۲ شهروند ساکن ارومیه در مجموع به تحمل ۳۶ سال حبس تعزیری

0
260

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست “علی شیخلو”, با صدور دادنامه ای اکبر رشیدی و رسول رشیدی, دو برادر ساکن شهرستان ارومیه را در مجموع به تحمل ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. صدور این حکم در حالی است که اکبر رشیدی از مشکلات جسمانی بصورت مادرزاد رنج می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هه نگاو, اواخر اسفند ماه ۱۳۹۸, اکبر رشیدی, ۳۳ ساله و برادر وی رسول رشیدی, ۳۵ ساله,  دو برادر اهل شهرستان سلماس, ساکن شهرستان ارومیه از بابت اتهامات عضویت در گروه های جهادی, اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیە نظام در مجموع به تحمل ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در بهمن ماه سال گذشته برگزار شده بود. حکم صادره اواخر اسفند ماه سال ۱۳۹۸ در زندان مرکزی ارومیه به این ۲ برادر ابلاغ شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه, اکبر رشیدی از بابت اتهام عضویت در گروه های جهادی به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیە نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین رسول رشیدی, پس از تبرئه از اتهامات تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی فقط از بابت اتهام عضویت در گروههای جهادی به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری برای هر یک از این ۲ برادر اجرائی خواهد شد. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۸, اکبر رشیدی کە به صورت مادرزادی دارای معلولیت بوده و براساس طبقه بندی شدت معلولیت سازمان بهزیستی دارای معلولیت شدید است « یک دست و ۲ پا کاملا فلج » توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد و به مدت ۴۸ روز تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و در تاریخ ١٦ شهریور ماه ۱۳۹۸, بە زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

با توجه به عدم توانائی اکبر رشیدی در خواندن و نوشتن و از سوی دیگر با توجه به فشارهای روحی و روانی که افراد در طی مراحل بازجوئی توسط بازجویان ارگانهای امنیتی متحمل آن می شوند این شهروند از هیچ یک از حقوق شهروند مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از زمان بازداشت تا به امروز برخوردار نبوده است. 

همچنین در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۸, رسول رشیدی, متولد ۱۳۶۳, توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در شهرستان ارومیه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, به همراه اکبر رشیدی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: