•                  
دوشنبه , ۰۳ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

بازداشت عارف شموسی, فعال فرهنگی ساکن بوشهر توسط نیروهای امنیتی

0
203

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات بوشهر, عارف شموسی, فعال فرهنگی ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عارف شموسی, فعال فرهنگی اهل ملاشیه اهواز, ساکن بوشهر, توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد. از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

برپایه این گزارش, عارف شموسی, فرزند جاسم, متولد ۱۳۶۳, اهل ملاشیه اهواز, ساکن بوشهر, فعال فرهنگی  از چندی پیش در پی افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان و فعالان فرهنگی عرب زبان به همراه همسر و دختر ۳ ساله اش یاسمین به بوشهر مهاجرت کرده بود. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این فعال فرهنگی تا زمان تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشتهای خودسرانه و اعمال فشارهای امنیتی بر فعالان جامعه مدنی ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: