•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

محکومیت ناصر اشجاری ماهری, فعال مدنی به تحمل حبس تعزیری

0
634

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با صدور دادنامه ای ناصر اشجاری, فعال مدنی ساکن تهران را در مجموع به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ناصر اشجاری, فعال مدنی ساکن تهران که پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی”, مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران: “ناصر اشجاری پس از تبرئه از بابت “اهانت به پیامبر اسلام و تبلیغ علیه نظام”, به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم روز گذشته به این فعال مدنی ابلاغ شد”. 

ناصر اشجاری ماهری, در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و دفاعیات خود را از بابت اتهامات “اهانت به پیامبر اسلام”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی”, محاکمه شده بود. 

لازم به ذکر است, ناصر اشجاری ماهری, در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۵, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل کامپیوتر و گوشی تلفن همراه به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۵, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

ناصر اشجاری ماهری از دوستان نزدیک به آرش صادقی و گلرخ ایرایی بود و در دیدار و دلجویی از خانواده جانباختگان وقایع ۱۳۸۸ نقش بسیار فعالی داشت.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد در  برخورداری از آن تاکید شده است نیز می باشد.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی ناصر اشجاری ماهریفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانمحاکمه فعالان مدنی در ایرانناصر اشجاریناصر اشجاری فعال مدنیناصر اشجاری ماهریناصر اشجاری ماهری فعال مدنیناصراشجاریناصراشجاری ماهری فعال مدنیایمان افشارایمان افشار یایمان افشاریایمان افشاری قاضیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه بیست و شششعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم محرومیت از فعالیتهای اجتماعیصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده