•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

بازداشت ۳ شهروند ساکن پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهرستان

0
579

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی شهرستان پیرانشهر ۳ تن از شهروندان ساکن این شهرستان بنامهای اسعد سور لاچینی، ریبوار سید محمدی و خالد سید محمدی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اسعد سورلاچینی – فرزند صلاح، ریبوار سیدمحمدی و خالد سیدمحمدی, شهروندان ساکن شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

برپایه این گزارش, نیروهای امنیتی این ۳ شهروند را بدون ارائه حکم قضائی بازداشت کردند و از دلایل بازداشت و  مصادیق حقوقی اتهامات این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

طی روزهای اخیر, موج گسترده ای از بازداشت شهروندان ساکن شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی به راه افتاده و تا به امروز بیش از ۲۰ تن از شهروندان ساکن این شهرستان پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی جهت بازجوئی و تفهیم اتهام منتقل شدند. 

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, بازداشت علی قادری, فرزند رسول، واحد قادری, فرزند رسول، محمد قادری و علی قادری, فرزندان عزیز، حسام‌الدین پیرانی, فرزند ظاهر، امیر قادری, فرزند خدر و سلام باپیروند, اهل روستای خری آغلان, در مجموع ۶تن از شهروندان ساکن شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهرستان اطلاع رسانی شده بود. این افراد پس از بازداشت به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه منتقل شدند. 

همچنین در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی بازداشت ۲ برادر بنامهای احد محمودحسن و ابوبکر محمودحسن, دو شهروند ساکن شهرستان پیرانشهر, توسط نیروهای امنیتی شهرستان پیرانشهر را اطلاع رسانی کرده بود. 

پس از بازداشت این شهروندان در تاریخ ۱۸اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه ای از بازداشت دستکم ۱۶ نفر از شهروندان ساکن در استانهای آذربایجان غربی و ارومیه در یورشهای جداگانه خبر داد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتی در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناداره اطلاعات پیرانشهراداره اطلاعات ارومیهاسعد سورلاچینیاسعدسور لاچینیبیخبری از بازداشت شدگانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در پیرانشهربازداشت شهروندان در ارومیهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانخالدسیدمحمدیریبوار سید محمدیریبوار سیدمحمدیریبوارسیدمحمدیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهرستان پیرانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: