•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, فوریه 7

بازداشت یک نفر به اتهام حیوان آزاری در شهرستان ورزقان

0
536

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, یک قلاده گربه از نژاد کمیاب در شهرستان ورزقان از توابع استان آذربایجان شرقی توسط فردی که مورد شناسایی قرار گرفته کشته شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, فردی که در شهرستان ورزقان از توابع استان آذربایجان شرقی یک قلاده گربه از نژاد سیاه گوش را صید و کشته بود شناسائی و بازداشت شد. 

میرعلی سید قمی, رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان ضمن تائید این خبر گفت: “متاسفانه در یکی از روستاهای شهرستان ورزقان یک گونه کمیاب از خانواده گربه سانان « سیاه گوش » شکار شده است”.

سید قمی در ادامه همچنین افزود: “ماموران حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان بلافاصله پس از دریافت گزارش، وارد عمل شده و شناسایی فرد متخلف را در دستور کار دادند”.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان تاکید کرد: “فرد متخلف که پس از صید سیاه گوش، این حیوان را مورد آزار قرار داده و کشته پس از شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد”. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است. 

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند. 

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است. 

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.