•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

معین زارعیان, فعال دانشجوئی دانشگاه تهران تبرئه شد

0
609

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه انقلاب تهران, معین زارعیان, دانشجوی رشته جامعه شناسی و عضو شورای صنفی خوابگاههای دانشجویان دانشگاه تهران را از اتهامات منتسب شده تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, معین زارعیان, دانشجوی رشته جامعه شناسی و عضو شورای صنفی خوابگاههای دانشجویان دانشگاه تهران, که سال گذشته در مقابل بیمارستان شریعتی در امیرآباد تهران بازداشت شده بود از اتهامات تفهیم شده تبرئه شد. 

این فعال دانشجوئی ضمن تائید این خبر گفت: “در آخرین دفاع اتهامی به من وارد نکردند، صرفا نوشته شده بود، در تجمع دستگیر شدم در حالی که این موضوع درست نبود. بنده پس از خروج از دانشکده علوم اجتماعی بازداشت شدم”. 

زارعیان در ادامه همچنین افزود: “برای آزاد کردن وثیقه‌ ۲۰۰ میلیون تومانی به دادسرا رفته بودیم که بدون ابلاغیه کتبی گفتند اوایل اسفندماه ۱۳۹۸ تبرئه شدم و وثیقه را آزاد کردند”.

اتهامات معین زارعیان, در مراحل بازجوئی و بازپرسی: “اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام و تمرد از دستور ماموران عنوان شده بود”. 

در این گزارش اشاره ای نشده که آیا جلسه دادرسی توسط یکی از شعب دادگاه انقلاب برای این فعال دانشجوئی بصورت غیابی برگزار شده و پس از آن تبرئه شده یا این پرونده توسط بازپرس در دادسرا مختومه اعلام شد. 

در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, معین زارعیان, دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و از اعضای شورای صنفی خوابگاههای دانشگاه تهران توسط ماموران لباس شخصی در مقابل درب ورودی این دانشگاه بازداشت شده بود. این فعال دانشجوئی در تاریخ ۶ بهمن ماه همان سال پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: