•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

بازداشت دستکم ۳۰ تن از شهروندان ساکن شوشتر توسط نیروهای امنیتی

0
567

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات و پلیس امنیت اهواز دستکم ۳۰ تن از شهروندان ساکن مناطق كوى اندیشه، شهرک علم الهدى و كوى فرهنگ شوشتر, از توابع استان خوزستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۶ عصر پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, حكيم كعبي، ۳۱ ساله، متاهل, علي بدوی, ٢٩ ساله, محمد بدوی, ٢١ساله, حمید زغيبي, ٣٢ ساله، متاهل، داراى ۳فرزند, ایوب طرفی ٢٨ ساله, عامر رحيمه, ٢٠ ساله, حمید عقيلى, ۱۸ ساله و مصطفی عقيلى, ١۵ ساله به همراه دستکم ۲۳ تن دیگر از شهروندان ساکن شهرستان شوشتر از توابع استان خوزستان توسط ماموران اداره اطلاعات و پلیس امنیت اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر گفت: “در بین بازداشت شدگان افراد زیر سن وجود دارد و نیروهای امنیتی به بدترین شکل ممکن در این یورشهای خشونت آمیز شهروندتان را بازداشت کردند و با این مار باعث رعب وحشت کودکان و زنان و سایر ساکنان این مناطق شدند. از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهاماتی که این افراد بازداشت شدند در دست نیست”. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هامصطفی عقیلینقض حقوق بشر در ایرانکوی فرهنگ شوشترکوی اندیشه شهرستان شوشترایوب طرفیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات اهوازاستان خوزستاناستان خوزستان واهل سنتاستان خوزستان در ایرانبازجویی از شهروندان در ایرانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان عربحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحمید زغیبیحمید عقیلیربازداشت و بیخبریسرکوب شهورندان عرب در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عری در اهوازسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهرک عالم الهدی شهرستان شوشترشهرستان شوشترعامر رحیمیعرب اهوازیعربهای خوزستانعربی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: