•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

گزارشی از وضعیت کارگران کارخانه روغن نباتی شیراز/ اخراج ۲ کارگر این کارخانه

0
98

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت بیش از ۳ سال کارگران شاغل در کارخانه روغن نباتی شیراز مطالبات مزدی خود را دریافت کردند. این کارگران به دفعات با برگزاری تجمعات اعتراضی برای وصل حقوق ماهیانه و یا مطالبات معوقه شان تجمعات اعتراضی را برگزار کردند اما نه تنها به مشکلات آنها توجهی نشده بلکه اخیرا ۲ تن از این کارگران از کارشان در این کارخانه اخراج شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, کارگران کارخانه روغن نباتی شیراز مطالبات معوقی دارند که به دفعات برای وصل حقشان تجمعات اعتراضی را در مقابل این کارخانه برگزار کردند. عدم پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما, کاهش و یا توقف سطح تولید, محرومیت کارگران از امنیت شغلی عدم پرداخت عیدی و سنوات خدمت کارگران و غیره مواردی هستند  که کارگران این واحد صنعتی تولیدی به آنها معترض هستند. این موارد در سایه بی تدبیری مدیران کارخانه و نبود تخصص برای هدایت نیروی انسانی برای افزایش سطح تولید بوجود آمد و هر بار که کارگران به این مشکلات معترض شدند مسئولان کارخانه توجهی به اعتراضات نکرده و اخیراً هم ۲ تن از این کارگران را اخراج کردند. 

براساس اعلام محمدهای زارع رئیس شورای کار شرکت روغن نباتی نرگس شیراز: “در حال حاضر متاسفانه به خاطر بدهی کارخانه روغن نباتی به تامین اجتماعی، بیمه کارگران کارخانه قطع شده و کارگران همواره از وارد نکردن محصولات مواد اولیه و روغن خام به کارخانه ناراضی هستند چرا که با این کار سطح تولید کاهش و در نتیجه امنیت شغلی کارگران در معرض خطر قرار می‌گیرد”. 

محمدهادی زارع همچنین گفت: ” در حال حاضر حدود ۱۷۰ نفر در کارخانه روغن نباتی شیراز فعالیت می کنند، و همه آنها با مشکل عدم پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی از سوی کارفرما که به سال ۱۳۹۸ باز می‌گردد مواجه هستند و حق بیمه کارگران بصورت ۱ ماه درمیان پرداخت می شود و در حال حاضر حق بیمه کارگران در ماه های مهر، بهمن و اسفند سال  ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت سال ۱۳۹۹ به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده”.

رئیس شورای کار کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز همچنین افزود: “در شرایط فعلی میزان تولید کارخانه روغن نباتی شیراز ماهانه حدود ۳۵۰ تُن است و با توجه به اینکه کارخانه روغن نباتی توانایی و ظرفیت تولید ماهیانه ۴۵۰۰ تُن محصول را دارد اما در حال حاضر میزان تولید ماهیانه کارخانه به اندازه تولید ۱ روز کاری تقلیل پیدا کرده”. 

زراع در ادامه گفت: “افزایش تعداد نیروهای مجموعه روغن نباتی از ۱۷۳ نفر به ۵۰۰ نفر از دیگر وعده های مسئول کارخانه بود اما نه تنها این وعده تحقق پیدا نکرد بلکه شاهد اخراج ۲ نفر از کارگران هم در روزهای اخیر بودیم که از کارشان اخراج شدند”. 

همچنین محمد عزیزی, نماینده شیراز و زرقان در مجلس ضمن تائید مشکلات کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز گفت: “افرادی که در سال‌های گذشته مدیریت کارخانه روغن نباتی را بر عهده گرفته موفق عمل نکردند و چنین افرادی که بر واحدهای تولیدی و صنعتی استان چنبره می‌زنند برای عدم پرداخت حقوق و فشار بر مدیران و مسئولان دولتی از ابزارهایی مانند تعدیل نیرو، اخراج و کاهش نیروی کار استفاده می کنند”.

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هامطالبات مزدیمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات معوقهمطالبات کارگریمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات شهروندیمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمطالبات شهروندی در ایرانمطالبات شهروندان در ایرانمطالبات صنفیمعوقات مزدیمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی در ایرانمعوقات مزدی شهروندان در ایرانمعوقات کارگرینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی کارگران در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانکارگران کارخانه روغن نباتیکارگران ایرانکارگران ایرانیکارگران روغن نباتی شیرازکارخانهکارخانه روغن نباتی جهانکارخانه روغن نباتی در شیرازکارخانه روغن نباتی شیرازکارخانه روغن نباتی غنچهامنیت شغلی کارگرانامنیت شغلی در ایرانجامعه کارگرجامعه کارگر ایرانجامعه کارگریجامعه کارگری ایرانجامعه کارگری در ایرانجامعه کارگرانجامعه کارگران ایرانجامعه کارگران در ایرانروغن نباتی شیرازروغن نرگسسرکوب کارگران ایرانسرکوب جامعه کارگری در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: