•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت محسن اسدی, استاد دانشگاه ساکن یزد

0
699

روز گذشته محسن اسدی, استاد دانشگاه و شهروند ساکن یزد در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸, محسن اسدی, مدرس دانشگاه یزد و برادر مجید اسدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی یزد بازداشت و پس از انتقال وی به منزلش و تفتیش آنجا و ضبط برخی از لوازم شخصی از قبیل لب تاپ و کامپیوتر وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بازداشت محسن اسدی، مدرس باستان‌شناسی و میراث فرهنگی در دانشگاه یزد روز گذشته در محل کار صورت گرفته است.

علیرغم پیگیریهای خانواده و بستگان و نزدیکان محسن اسدی از دلایل بازداشت و یا اتهامات احتمالی و یا مصادیق آنها تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی به دست نیامده است.

لازم به ذکر است محسن اسدی برادر مجید اسدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج است که از تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵ به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” در حال تحمل ۶ سال حبس تعزیری خود در این زندان است.

بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.