•                  
یک شنبه , ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 13

بازداشت پرتعداد شهروندان در زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
197

در پی کشته شدن یک شهروند اهل زاهدان توسط نیروهای امنیتی, تعدادی از شهروندان بلوچ ظهر امروز در مقابل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی را برگزار کردند که در پی یورش ماموران امنیتی تعدادی از شهروندان بازداشت و سایر افراد نیز پراکنده شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، ظهر امروز دوشنبه ۶ خرداد۱۳۹۸، در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از شهروندان بلوچ در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر خواستار پاسخگوئی مسئولان ذی ربط نسبت به کشته شدن یک شهروند اهل زاهدان به نام “موسی شه بخش” شدند.

موسی شه بخش روز شنبه ۴ خردادماه سالجاری به علت نداشتن گواهینامه و عدم توجه به ایست ماموران مورد شلیک ماموران قرارگرفت که با اصابت گلوله به قلبش کشته شد.

براساس این گزارش, در پی برگزاری این تجمع اعتراضی که جمعیتی بالغ بر ۷۰ نفر بودند در پی یورش نیروهای امنیتی به تجمع کنندگان حدو ۳۰ از این افراد توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند. 

همچنین سایر افراد شرکت کننده در این تجمع اعتراضی نیز از سوی ماموران امنیتی پراکنده شدند. 

تا لحظه تنظیم این خبر، اطلاعی از هویت بازداشت شدگان به دست نیامده است.

 سرکوب شهروندان و ممانعت از انجام تجمعات اعتراضی  و گسترش محدودیت بر اعتراضات مدنی شهروندان در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز برممنوعیت آن تاکید شده است. 

همچنین در اصل ۲۷ قانون اساسی بر محق بودن شهروندان در برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: