•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

آزادی محمد اربابی, زندانی عقیدتی سنی مذهب از زندان ارومیه

0
1074

روز جاری, محمد اربابی، زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان مرکزی ارومیه با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۵ خردادماه ۱۳۹۸، محمد اربابی فرزند غلام سخی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان مرکزی ارومیه با پایان دوران محکومیت حبس ۶ ماهه خود از این زندان آزاد شد. این شهروند اهل سنت پیش از این از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

محمد اربابی, در تاریخ ۱۱ خردادماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی به اتهام “همکاری با گروه‌های سلفی” بازداشت شده بود.

با توجه به اتمام روند بازجوئی و ارجاع پرونده به مراجع قضائی از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه مورد محاکمه قرار گفت و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و سپس جهت تحمل دوران محکومیت به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

اتهام منتسبه برعلیه این شهروند اهل سنت “تبلیغ علیه نظام” توسط دادگاه انقلاب عنوان شده بود.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و اعمال ممانعت در انجام مناسک مذهبی این دسته از پیروان ادیان از سوی ارگانهای امنیتی از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 سرکوب و همچنین تفسیرهای ناروا بر علیه شهروندان اهل سنت ایران در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز برممنوعیت آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.